Telefon křičí ,nechte toho‘. Japonská aplikace pomáhá upozornit na sexuální obtěžování

Stále větší popularitu má v Japonsku aplikace, s jejíž pomocí lze upozornit na sexuální obtěžování v dopravních prostředcích. Podle deníku The Daily Telegraph aplikace vyvinutá na žádost tokijské policie dokáže aktivovat hlasitý alarm provázený pokřikem „Nechte toho“ nebo na obrazovce telefonu zobrazí žádost o pomoc, kterou oběť může ukázat spolucestujícím.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sexuální obtěžování je v Japonsku závažný problém mimo jiné ve vlacích. (ilustrační foto) | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Aplikace Digi Police byla poprvé spuštěna před třemi lety a od té doby si ji uživatelé stáhli 237 000krát. Nyní si ji podle policie každý měsíc uloží do telefonu dalších zhruba 10 000 lidí.

Mobilní aplikace pro hledání práce jsou v Česku na vzestupu, webové portály ale jen tak nenahradí

Číst článek

Popularitu jí zajišťuje možnost přivolat pomoc i pro nejostýchavější osoby, tvrdí experti. Zprávou na obrazovce upozorní oběti na incident ostatní cestující, aniž by samy musely promluvit.

Sexuální obtěžování je v Japonsku závažný problém mimo jiné ve vlacích, a to přesto, že země například zavedla vagóny určené výhradně pro ženy. V roce 2017 zaznamenala tokijská policie ve vlacích a v metru více než 900 takových případů. Jejich skutečný počet je ale podle expertů mnohem vyšší, mnohé oběti se totiž zdráhají incident ohlásit.

Aplikace také poskytuje mapu bezpečných míst, například nejbližší policejní stanici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme