Jedenáctiletý Texasan šokoval odborníky na kybernetickou bezpečnost. Hacknul jim na konferenci mobily

Teprve jedenáctiletý chlapec svým plyšovým medvídkem ovládl elektronická zařízení na konferenci o kybernetické bezpečnosti v Nizozemsku. Aniž by si někdo něčeho všiml, mladík se naboural do nezabezpečených mobilů a počítačů publika.

Tento článek je více než rok starý.

Haag/Nizozemsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plyšový medvídek

Plyšový medvídek | Foto: pixabay.com

Reuben Paul nejdřív s pomocí svého laptopu prohledal přednáškový sál a našel v něm všechna aktivní, nezabezpečená zařízení a k překvapení všech z nich rychle stáhl spoustu dat. Pak hacknul svého medvídka, který má také internetové připojení, a s pomocí získaných dat rozsvítil jedno ze světel v místnosti. Stejným způsobem pak ještě nahrál rozhovor v publiku a účastníkům ho pustil.

V obecenstvu přitom seděla řada odborníků na kybernetickou bezpečnost. Mladý klučina jim ukázal, že se dá nabourat prakticky do jakéhokoliv zařízení s bluetooth a jeho prostřednictvím ovládat jiné přístroje.

Hackeři zneužili plyšové hračky. Z nezabezpečené databáze ukradli statisíce údajů

Číst článek

Chlapec tak chtěl na konferenci poukázat na hrozbu elektronických hraček. Mladý Texasan si proto svého oblíbeného medvídka Boba vzal do Nizozemska s sebou, aby ukázal, jak snadno lze chytré hračky zneužít.

Potenciální útočník by podle něj mohl získat třeba hesla nebo údaje o poloze. Dá se tak odposlouchávat i sledovat. Rauben zkrátka dokázal, že ohrozit nás v dnešní době může libovolný přístroj s připojením - třeba i plyšový medvídek.

Reuben dokázal uplatnit své první znalosti v oboru IT už v šesti letech, jak řekl britskému Guardianu jeho otec, specialista na informační technologie. Otec mu třeba vysvětlil, jak funguje chytrý telefon, a na základě jeho popisu si chlapec uvědomil, že jde o stejný typ algoritmu, jaký využívá populární videohra Angry Birds. Reuben prý vždy dokáže něčím překvapit. Místo toho, aby rodiče učili jeho, to prý pokaždé dopadne jako na haagské konferenci, kde naopak chlapec proškolil kdekoho.

Reuben vnímá problematiku kybernetické bezpečnosti velmi vážně. Zranitelnost dětských hraček ho prý šokovala. Bylo to poté, co se mu podařilo hacknout autíčko na ovládání. Pak to začal zkoušet s komplikovanějšími systémy. Rodiče mu proto pomohli založit neziskovou organizaci Cyber Shaolin, jejímž cílem je informovat děti a dospívající o otázkách kybernetické bezpečnosti. V budoucnu by Rauben chtěl tento obor vystudovat na americkém CalTechu nebo MIT.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme