Facebook vydělává na polarizaci společnosti, takže ho bude asi potřeba regulovat, vyzývá Jourová

Evropská komise chystá regulaci digitálních služeb v Evropské unii, kterou připravuje česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Podle ní jde i o reakci na kritiku ze strany bývalé zaměstnankyně Facebooku Francis Haugenové, která jeho vedení na slyšení v americkém Senátu obvinila. Podle ní poškozuje děti, rozděluje společnost, oslabuje demokracii a místo nápravy upřednostňuje své astronomické zisky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisařka Věra Jourová

Eurokomisařka Věra Jourová | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„S Francis Haugenovou jsem mluvila minulý týden. Potvrdila naše podezření a myslím si, že její zjištění jsou hlavně budíčkem pro americké zákonodárce, kteří vůbec s regulací nezačali a spíš pokukují po Evropě,“ uvádí Jourová v Interview Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Lukáše Matošky

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg všechna obvinění popírá a Jourová připouští, že je nyní nelze prověřit. Proto má být podle nových pravidel možné ptát se Facebooku a dalších na to, jak mají nastavené své algoritmy a jak chrání teenagery a děti.

Podle Haugenové provedl Facebook změny, které posilují politickou polarizaci diskuze na sociálních sítích. Uživatelům se tak častěji zobrazovaly příspěvky, které vyvolávaly více emocí, protože se víc sdílejí a čtou.

„Algoritmy, které dostávají lidi do bublin, způsobují, že spolu nekomunikují uživatelé různého smýšlení, ale utvrzují se v dominantním názoru. Zaměřujeme se na to, zda se nemanipuluje s tím, které názory se dostávají do popředí,“ vysvětluje.

Pozor na návrat cenzury

Vedení Facebooku prý nutně nemusí jít o to, zda ve volbách vyhrají konzervativci, nebo liberálové, ale o zisky z reklamy, kterou je díky rozdělení lidí do různých skupin možné lépe zacílit.

„Přicházíme s řešeními, která by měla tato rizika snížit. Ale v Evropském parlamentu je velký apetit přitvrdit, zejména ve vztahu k těmto algoritmům, které se používají pro prodej zboží se znalostí soukromých údajů lidí. Firmy to zvýhodňuje a stává se z toho nekontrolovatelný byznys s naším soukromím,“ upozorňuje.

Jednotlivé státy se ale v názorech na novou regulaci liší. Podle některých by měl internet zůstat volnou zónou bez zásahu, jiné ho chtějí tvrdě regulovat.

„Jsem někde uprostřed těchto názorů,“ přibližuje Jourová s tím, že podobná je i pozice České republiky.

„Lidé ze střední a východní Evropy – které já tam vlastně teď reprezentuji –, kteří jsme zažili cenzuru, tak jsme nesmírně opatrní, abychom ji touto cestou nezavedli,“ dodává eurokomisařka.

Jak trestat porušování principů právního státu? A dochází k němu i v Česku? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Lukáš Matoška, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme