Cestující mohou za jízdné platit skenem obličeje. V moskevském metru testují systém Face Pay

Ve vestibulech, na peronech i ve vagonech. Tam všude v moskevském metru už dávno monitorují dění zástupy kamer. V nových soupravách jich je osm v každém vagonu. Nedávno se ale objevily další i přímo na turniketech. V moskevském metru začali zkoušet platby za jízdné pomocí obličeje. Na jedné z tamních linek teď v testovacím režimu spustili systém rozpoznávání obličejů známý jako Face Pay.

Od stálého zpravodaje Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S technologiemi k rozpoznávání obličejů přitom ruská metropole experimentuje nejméně od roku 2016 (ilustrační foto) | Foto: mos.ru | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 4.0,©

Turniket pustí člověka do metra poté, co naskenuje jeho obličej a stáhne si platbu za jízdné z karty, kterou si připojil ke svému účtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V moskevském metru se dá zaplatit scanem obličeje.mp3

Nový způsob bezkontaktní platby testovali nejdříve zaměstnanci moskevského metra. Teď ruská metropole systém rozšiřuje i pro běžné pasažéry. Přesněji pro prvních tisíc dobrovolníků.

Jak se nechal slyšet Maksim Liksutov, místostarosta Moskvy, vedení ruské metropole chce, aby Moskva byla prvním městem na světě, které v masovém měřítku spustí systém rozpoznávání obličejů i k platbě za městskou dopravu. Fungovat má na všech linkách moskevského metra do konce roku.

S technologiemi k rozpoznávání obličejů přitom ruská metropole experimentuje nejméně od roku 2016 a postupně systém neustále rozšiřuje. Začátkem loňského roku do něj bylo zapojeno nejméně na 180 tisíc kamer, což má i svá úskalí.

Pod dohledem

„Množství kamer se jenom navyšuje, přitom stále neexistují jakékoliv normální zákony, které by garantovaly člověku práva. Kdy může být jeho obličej rozpoznáván bez jeho souhlasu a bez jeho vědomí,“ vysvětluje ve vysílání Radiožurnálu Sarkis Darbiňan, právník a zakladatel projektu Roskomsvoboda.

Vlády mnohých zemí údajně špehovaly novináře. Používaly k tomu program izraelské společnosti

Číst článek

Moskva použila technologie k rozpoznávání obličejů i k tomu, aby odhalila hříšníky, kteří nedodržují nařízenou karanténu. Chytré kamery ale ruské úřady používají i k dohledu nad revoltujícími občany.

Když letos zkraje roku Moskvou otřásly největší protivládní protesty za dlouhé roky, policie začala demonstranty zatýkat díky systému rozpoznávání obličejů.

„Přirozeně, s jídlem roste chuť a počet uváděných důvodů pro rozpoznávání obličejů se zvyšuje s každým rokem. Zatímco dříve se mluvilo o tom, že kamery jsou zapotřebí k pátrání po pohřešovaných dětech a uprchlých zločincích, diskuse se pak změnila na to, že je potřeba dohlížet na režim izolace a došlo i na to, čeho jsme se báli od samého počátku, tedy že technologie budou používané ke kontrole masových akcí,“ dodává Darbiňan.

Systém k rozpoznávání obličejů postupně zavádějí po Moskvě i další velká ruská města. Funguje již v Petrohradu nebo Kazani. V Rusku nyní podle Darbiňana působí hned několik vývojářů, kteří jsou schopní konkurovat například Číně. Rusko tak podle něj technologie exportuje i do dalších zemí, především těch v postsovětském regionu.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme