Cestující mohou za jízdné platit skenem obličeje. V moskevském metru testují systém Face Pay

Ve vestibulech, na peronech i ve vagonech. Tam všude v moskevském metru už dávno monitorují dění zástupy kamer. V nových soupravách jich je osm v každém vagonu. Nedávno se ale objevily další i přímo na turniketech. V moskevském metru začali zkoušet platby za jízdné pomocí obličeje. Na jedné z tamních linek teď v testovacím režimu spustili systém rozpoznávání obličejů známý jako Face Pay.

Od stálého zpravodaje Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanice metra v Moskvě

S technologiemi k rozpoznávání obličejů přitom ruská metropole experimentuje nejméně od roku 2016 (ilustrační foto) | Foto: mos.ru | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 4.0,©

Turniket pustí člověka do metra poté, co naskenuje jeho obličej a stáhne si platbu za jízdné z karty, kterou si připojil ke svému účtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V moskevském metru se dá zaplatit scanem obličeje.mp3

Nový způsob bezkontaktní platby testovali nejdříve zaměstnanci moskevského metra. Teď ruská metropole systém rozšiřuje i pro běžné pasažéry. Přesněji pro prvních tisíc dobrovolníků.

Jak se nechal slyšet Maksim Liksutov, místostarosta Moskvy, vedení ruské metropole chce, aby Moskva byla prvním městem na světě, které v masovém měřítku spustí systém rozpoznávání obličejů i k platbě za městskou dopravu. Fungovat má na všech linkách moskevského metra do konce roku.

S technologiemi k rozpoznávání obličejů přitom ruská metropole experimentuje nejméně od roku 2016 a postupně systém neustále rozšiřuje. Začátkem loňského roku do něj bylo zapojeno nejméně na 180 tisíc kamer, což má i svá úskalí.

Pod dohledem

„Množství kamer se jenom navyšuje, přitom stále neexistují jakékoliv normální zákony, které by garantovaly člověku práva. Kdy může být jeho obličej rozpoznáván bez jeho souhlasu a bez jeho vědomí,“ vysvětluje ve vysílání Radiožurnálu Sarkis Darbiňan, právník a zakladatel projektu Roskomsvoboda.

Vlády mnohých zemí údajně špehovaly novináře. Používaly k tomu program izraelské společnosti

Číst článek

Moskva použila technologie k rozpoznávání obličejů i k tomu, aby odhalila hříšníky, kteří nedodržují nařízenou karanténu. Chytré kamery ale ruské úřady používají i k dohledu nad revoltujícími občany.

Když letos zkraje roku Moskvou otřásly největší protivládní protesty za dlouhé roky, policie začala demonstranty zatýkat díky systému rozpoznávání obličejů.

„Přirozeně, s jídlem roste chuť a počet uváděných důvodů pro rozpoznávání obličejů se zvyšuje s každým rokem. Zatímco dříve se mluvilo o tom, že kamery jsou zapotřebí k pátrání po pohřešovaných dětech a uprchlých zločincích, diskuse se pak změnila na to, že je potřeba dohlížet na režim izolace a došlo i na to, čeho jsme se báli od samého počátku, tedy že technologie budou používané ke kontrole masových akcí,“ dodává Darbiňan.

Systém k rozpoznávání obličejů postupně zavádějí po Moskvě i další velká ruská města. Funguje již v Petrohradu nebo Kazani. V Rusku nyní podle Darbiňana působí hned několik vývojářů, kteří jsou schopní konkurovat například Číně. Rusko tak podle něj technologie exportuje i do dalších zemí, především těch v postsovětském regionu.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme