Je libo kávu od robota? V Tokiu vám ji připraví robotický barista Sawyer

Kdybyste zrovna teď byli v Tokiu a dostali chuť na kávu, mohli byste si zajít do Divné kavárny. Tak se jmenuje podnik, který tam ve čtvrtek otvírají pro veřejnost. Mají tam hodně zvláštního baristu – robota. Je první svého druhu v Japonsku.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemá žádné šaty, nemá ani nohy, ani nos, ani ústa, jen jedno rameno se dvěma kovovými prsty. Práce ho evidentně těší, svědčí o tom výraz jeho šedofialových očí na monitoru. Robotovi říkají Sawyer a je to barista.

Abyste si ale tuhle kávu mohli vychutnat, musíte ji nejdřív zaplatit prostřednictvím prodejního automatu. Sawyerova káva stojí 320 jenů, v přepočtu asi 60 korun. A pak musíte naskenovat účtenku s QR kódem tak, jak to předvádí vedoucí odboru plánování firmy H.I.S. Masataka Tamaki.

„S menším počtem zaměstnanců dokážeme zvýšit produktivitu a nabízet dobrou kávu za rozumnou cenu,“ říká.

Japonská společnost rychle stárne a tamní pracovní trh pociťuje nedostatek pracovních sil. Roboti jsou určitým řešením. Ale na otázku, jak bude vypadat budoucnost lidské práce, jsou zatím krátcí.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme