Nová verze aplikace eRouška je ke stažení. Lidi upozorní na možný kontakt s nakaženým

Ministerstvo zdravotnictví vydalo ve čtvrtek novou verzi mobilní aplikace eRouška, která uživatele upozorní na možný kontakt s infikovaným. K dispozici je pro uživatele chytrých telefonů s operačními systémy Android a iOS.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

eRouška 2.0

eRouška 2.0 | Foto: Janetta Němcová | Zdroj: Český rozhlas

Aplikace má být pomocným nástrojem systému chytré karantény spolu se vzpomínkovými mapami a linkou 1221. Nová verze aplikace už nepomáhá s trasováním kontaktů, ale slouží k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem.

Vojtěch: Ústřední komise nebyla v létě potřeba. ‚Stát má situaci předvídat,‘ reagoval Michálek

Číst článek

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO vyzval, aby lidé aplikaci používali a nebrali ji jako sledování. Data v aplikaci jsou podle něj anonymní.

Novou verzi slibovala vláda spustit počátkem září. První si od jara stáhlo přes čtvrt milionu lidí. Uživatelé starší verze si často na internetu stěžovali na její špatnou funkčnost v systému iOS, případně vysokou energetickou náročnost.

Zájemci s mobilním telefonem se systémem Android si ji mohou stáhnout zde. Lidé, kteří mají na svém mobilu systém iOS, zde.

O eRoušce

Nová eRouška má fungovat tak, že pokud je člověk pozitivně testovaný, dostane od hygieniků unikátní kód, který po zadání do aplikace umožní rozeslání varování na všechna zařízení, která telefon ve své blízkosti zaznamenal.

Za čtvrtek zatím přibylo 1710 nakažených koronavirem. Jde opět o nejvyšší podvečerní nárůst

Číst článek

Lidé dostanou varování, že se vyskytovali v blízkosti nakaženého, a návod, jak mají postupovat dále. Nebudou ale znát identitu nakaženého. O setkání s nakaženým se díky aplikaci dozvědí i lidé, které hygiena není schopna pomocí trasování najít.

Aplikace používá Bluetooth LE a Apple/Google protokol pro rozpoznání blízkosti zařízení s nainstalovanou eRouškou. Zaznamenává, s jakými jinými telefony přišel mobil do kontaktu, neukládá osobní údaje, zaznamenává pouze čas, blízkost a anonymní identifikátor. Běží na pozadí a uživatel může využívat všechny funkce mobilu, jen by měl mít zapnuté bluetooth.

Česko je součástí mezinárodního projektu Go Live, kde je v současnosti 11 zemí, ve kterých by měla začít na podzim aplikace fungovat.

Aplikace v cizině

Aplikace, které pomáhají s vyhledáváním potenciálně nakažených osob, fungují již od jarních měsíců v několika evropských zemích.

Modely šíření koronaviru v Česku. Nejhůř bude na přelomu září a října, odhadují statistici

Číst článek

V Německu byla v polovině června spuštěna aplikace Corona-Warn-App využívající technologii firem Apple a Google ukládající příslušná data bezpečně na zařízení a zaručující vysokou ochranu osobních údajů. Za první tři týdny od spuštění si ji stáhlo na 15 milionů Němců.

Na stejné bázi funguje i aplikace spuštěná v létě ve Slovinsku, na technologickém standardu vyvinutém firmami Google a Apple pracují i aplikace v Itálii, Chorvatsku, Irsku, Dánsku, Rakousku, Lotyšsku či Polsku.

Ve Španělsku byla spuštěna aplikace Radar Covid využívající technologii bluetooth, která je určena jak pro mobilní telefony s operačním systémem android, tak pro přístroje firmy Apple. Francie spustila vládní aplikaci StopCovid, která ukládá data na centrální servery, obdobná aplikace je i v Maďarsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme