Aplikaci eRouška si mohou nově stáhnout i uživatelé iPhonů. Je součástí chytré karantény

Aplikace eRouška, která prostřednictvím technologie Bluetooth pomáhá s vyhledáváním lidí potenciálně nakažených koronavirem, je od pondělí dostupná i pro iPhony. Dosud jí mohli využívat jen uživatelé prostřední Android, kterých si jí stáhlo 160 000. Uvedli to v pondělí tvůrci eRoušky z platformy COVID19CZ.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aplikace eRouška | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

eRouška je součástí tzv. chytré karantény, která mimo jiné na základě dat o pohybu mobilních telefonů a platebních karet vytváří tzv. vzpomínkové mapy a pomáhá s bojem proti koronaviru.

Vědci z ČVUT dokončují aplikace, které lidem pomohou vyhnout se davům. Nyní potřebují pomoc uživatelů

Číst článek

Funkčnost je pro oba operační systémy totožná. iOS verze má svá specifika kvůli tomu, že systém uspává aplikace na pozadí. Autoři aplikace i proto zvažují možnost navrhnout případné úpravy.

Aplikaci vymysleli a naprogramovali dobrovolníci, kteří se sešli na platformě COVID19CZ. eRoušku vyvíjeli pod záštitou ministerstva zdravotnictví, které aplikaci oficiálně vydalo. V Google Play se na účtu ministerstva aplikace objevila na Bílou sobotu.

Aplikace ukládá sílu signálu, ze které se vypočítává vzdálenost obou zařízení, a dobu, po kterou byla zařízení v kontaktu. Pro epidemiologické šetření jsou významná setkání dvou lidí, kteří spolu za posledních 24 hodin strávili více než 15 minut ve vzdálenosti kratší než dva metry. Údaje o těchto rizikových kontaktech pak může nakažený člověk při vzpomínkovém telefonátu hygienikovi předat jedním kliknutím přímo z aplikace.

K lidem, které zná a na které si vzpomněl, tak může doplnit kontakty na lidi, které osobně znát nemohl - například spolucestující v hromadné dopravě nebo ty, s kterými stál ve frontě u pokladny. Hygienici pak všem rizikovým kontaktům volají a domlouvají se na dalším postupu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme