Nešiřte neověřené zprávy o koronaviru na WhatsAppu, vyzývají státníci. Aplikaci ale nejde kontrolovat

Sociální síť Facebook začala podle slov svého zakladatele Marka Zuckerberga na začátku března bojovat proti fake news souvisejících s koronavirem. Přesto má společnost v boji s dezinformacemi podle CNN jeden velký problém. A tím je WhatsApp. Protože se jedná o aplikaci se šifrovanou komunikací, nemůže účinně zasahovat proti dezinformacím, jako jsou ty o pití teplé vody každých 15 minut proti koronaviru.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní aplikace WhatsApp

Mobilní aplikace WhatsApp | Zdroj: Pixabay

Zprávy mezi přáteli nebo příbuznými na WhatsAppu ve formě „známý lékař říká…“ nebo „kamarád kamaráda, který pracuje pro vládu, slyšel…“ jsou přesně tím, co znepokojuje světové státníky.

Irský premiér Leo Varadkar na twitteru napsal: „Vyzývám všechny, aby přestali sdílet neověřené informace pomocí aplikace WhatsApp. Tyto zprávy děsí a matou lidi a způsobují skutečné škody. Získávejte prosím informace z oficiálních důvěryhodných zdrojů.“

I am urging everyone to please stop sharing unverified info on What's app groups. These messages are scaring and confusing people and causing real damage. Please get your info from official, trusted sources. Follow @HSE Ireland @HSE Health Protection Surveillance Centre (HPSC) @World Health Organization (WHO) @MerrionStreet.ie @DFATravelWise

11:53 – 16. 03. 2020

3643 13606

Šíření fake news je problém taky podle místopředsedkyně Evropské mise Věry Jourové (ANO). „Je zřejmé, že ve veřejné sféře se stále objevuje mnoho falešných informací,“ řekla česká eurokomisařka, která má na starost boj proti dezinformacím.

Ubrousek s octem, homeopatikum nebo plné Riegrovy sady. Podívejte se na 8 ‚fake news‘ o koronaviru

Číst článek

Některé fake news nemusí na první pohled působit nebezpečně. CNN popisuje jednu, která se šíří v několika variantách. Jde o čtyři mladé lidi infikované koronavirem, kterým měli zdravotníci podat protizánětlivé léky. Podle verze psané v angličtině se to stalo v irském Corku, v hebrejské verzi pak ve francouzském Toulouse. Zdravotníci z obou měst ale podobné informace popírají.

Větší škody můžou způsobit zprávy o uzavření oblastí. Jedna ze zpráv vyzývala Američany, aby se zásobili vším potřebným na dva týdny dopředu, protože dojde k vyhlášení karantény a nikdo nebude smět nikam chodit. Americké úřady podobné zprávy popřely.

Aktuálním „hitem“ je již dříve zmíněné pití horké vody (která má spláchnout virus do žaludku, kde ho zničí kyseliny), kloktání solným roztokem nebo octem. Octu je obecně v různých hoaxech připisována velká moc. Server iROZHLAS.cz ve středu našel a popsal osm dezinformací, které se aktuálně šíří po sociálních sítích, a jednou z nich bylo i použití ubrousku s octem místo roušky. Podle epidemiologa Rastislava Maďara by ale nošení mokrého materiálu mohlo zvýšit riziko nakažení, protože mokrá rouška je propustnější.

Opakovaná kritika

Nejde o první případ, kdy oblíbená aplikace pro chytré telefony čelí kritice za šíření fake news. V loňském roce kvůli tomu společnost stanovila limity, kolikrát může být každá zpráva předána, na pět a omezila velikost skupin na 256 členů. Důvodem bylo šíření hoaxů, které v roce 2018 vedly v Indii k několika případům lynčování.

Zuckerberg: Facebook maže lži o koronaviru a poskytuje reklamu Světové zdravotnické organizaci

Číst článek

I nyní se společnost snaží na problém zareagovat. Mluvčí WhatsAppu Carl Woog řekl, že dříve zavedená omezení se ještě o 25 procent zpřísní.

WhatsApp podle Aviva Ovadyi, zakladatele projektu Thoughtful Technology Project, vyvinul výzvu pro uživatele, kteří posílají odkaz na podezřelé stránky. Společnost také podle svého ředitele Willa Cathcarta finančně podpořila skupiny, které se věnují ověřováním faktů a kterým mohou uživatelé napsat na speciální účty pro ověření informací.

Účinnější opatření ale nejsou možná. Komunikace mezi uživateli je totiž šifrovaná a ani samotná společnost nemůže sledovat obsah zpráv. Má tedy výrazně těžší pozici než otevřenější sociální sítě, jako jsou Facebook, Twitter nebo Instagram. Jourová i tak snahu WhatsAppu ocenila.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme