Vojenští zpravodajci by se měli starat o kybernetickou obranu. Získají i pravomoc k odvrácení útoku

Poslanci výboru pro obranu podpořili, aby Vojenské zpravodajství mělo na starost kybernetickou obranu státu. Pozměňovací návrh novely o Vojenském zpravodajství jednohlasně schválili. Vojenští zpravodajci by díky novele měli například získat pravomoc odvrátit kybernetický útok. V současnosti to zákon nepovoluje žádné z českých bezpečnostních složek.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku se šíří vir Emotet prostřednictvím spamu s tematikou  koronaviru. (Ilustrační snímek)

V Česku se šíří vir Emotet prostřednictvím spamu s tematikou koronaviru. (Ilustrační snímek) | Foto: Lewis Ngugi | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Podle zástupce ředitele zpravodajců Václava Žida to není kompromis, ale shoda: „Tady se opravdu vyplatilo to úsilí, které započalo někdy v březnu, kdy jsme pod hlavičkou Svazu průmyslu a dopravy a s dalšími aktéry jako je ICT průmysl, sdružení NIX.cz, národní CERT, CZ.NIC vstoupili do jednání a vysvětlili některá sporná místa.“

Kyberzákon čeká rozšíření. Desítky českých nemocnic tak musí lépe zabezpečit své IT systémy

Číst článek

Ve výboru jsou zastoupeny všechny strany Poslanecké sněmovny včetně Pirátské strany, komunistů nebo SPD, které novelu dlouhodobě kritizovaly a obávaly se, aby Vojenské zpravodajství nezískalo příliš velké pravomoci ke sledování lidí. Zpravodajci tyto obavy odmítali s tím, že novela neumožní sledovat konkrétní data, ale pouze metadata, která nic neříkají o účastnících komunikace nebo obsahu zpráv.

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je to jeden z mála zákonů, které byly takto široce probírány. „Je to velmi důležitý zákon, aby stát byl schopen zajistit v oblasti kyberprostoru obranu a tento zákon zde absentoval.“

Kontrolní mechanismy

Připomínky k novele měl občanský demokrat Marek Benda, předseda ústavně právního výboru, který chce ještě upřesnit některé kontrolní mechanismy. „Kontrolu služeb provádí vláda, případně příslušný resort a Poslanecká sněmovna prostřednictvím svých orgánů, komise pro kontrolu BIS, komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství a další. Až narazí na něco, do čeho je služba nepustí, pak povolávají orgán druhého stupně, který ještě nevznikl, a ten už může jít opravdu dovnitř té služby a zjišťovat si všechno,“ vysvětluje Benda.

Kybernetický úřad představil virtuální 5G knihovnu, obsahuje sbírku postupů na ochranu sítí

Číst článek

„Tedy zvláštním způsobem by najednou měl kontrolovat průběžně vojenské zpravodajství. To já pokládám za chybu. Myslím, že průběžně má kontrolovat sněmovna, a dokonce si myslím, že i zpravodajci s tím takto souhlasí,“ dodává. Výbor kvůli tomu přerušil jednání a k novele se vrátí za čtrnáct dní.

Pokud novelu parlament schválí, mohlo by nově vznikající Národní centrum kybernetických operací začít naplno pracovat od července příštího roku. Zpravodajská služba podle jejího ředitele Jana Berouna díky novele bude moct hlídat, co se v internetové síti děje, předvídat útok, odrazit ho a případně zaútočit zpět.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme