IT firma bez webu? Izraelská Candiru prodává systémy ke kyberútokům i zemím západní Evropy

Izraelská IT firma Candiru generuje za rok zisk v přepočtu skoro tři čtvrtě miliardy korun. Přitom ani nemá webové stránky. Jak je to možné? Podle investigativního serveru The Marker společnost prodává systémy ke kyberútokům, které kupují třeba i západoevropské země.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská firma má odbytiště hlavně v západní Evropě, naopak v Africe žádnou zakázku ještě neměla. Údajně také neobchoduje právě s Izraelem | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 Creative Commons

Celá společnost je opředená spoustou tajemství. Informace serveru The Marker a následně izraelského deníku Haaretz se tak z velké části opírají o nejmenované svědky. 

Firma Candiru zřejmě sídlí v centru Tel Avivu, funguje teprve čtyři roky, zaměstnává prý až 120 lidí a každý z nich si za měsíc může přijít až v přepočtu na půl milionu korun.

Hackeři zveřejnili osobní data německých politiků včetně Merkelové. Zasedá úřad pro kyberbezpečnost

Číst článek

Systémy ke kyberútokům, které Candiru prodává, jsou různé nástroje a technologie používané k prolomení zabezpečení počítačů, webových stránek, ale také mobilních telefonů. Tak se potom dají sledovat jejich uživatelé.

Společnost se však od ostatních podobných liší tím, že všechno dodává jako kompletní balíček - nabízí tedy nejen nástroje, ale i hackery, také přehled cílů, které se podařilo nabourat a třeba i seznam získaných dat.

Kdyby náhodou nějaká součást systému nefungovala, Candiru vymyslí, jak to udělat jinak a nový nástroj dodá. Firma také vyrobí celý systém zákazníkovi na míru, takže třeba zváží riziko provalení a raději nakoupí některé součásti z jiných zdrojů.

Pracovníci z elitní jednotky

Firma má prý odbytiště hlavně v západní Evropě, naopak v Africe žádnou zakázku ještě neměla.

S něčím podobným jsme se nesetkali, zní po útoku v Německu z českého úřadu pro kyberbezpečnost

Číst článek

Údajně také neobchoduje právě s Izraelem, což dává smysl, protože podle zjištění nabírá pracovníky i z řad elitní izraelské kybernetické jednotky.

Informace serverů by z Candiru udělaly druhou největší izraelskou firmou, která se zabývá kyberbezpečností a tím, jak ji prolomit.

Tou první je NSO, kterou možná s Candiru spojuje zakladatel - Isaac Zack, známý podnikatel v oblasti rizikových kapitálů. Protože ale investigativci v jeho portfoliu společností Candiru nenašli, domnívají se, že se firma ve skutečnosti jmenuje jinak.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme