Laser z Dolních Břežan překonal rekord ve své kategorii. Střílel výkonem 500 000 000 000 000 wattů

Když vystřelí na plný výkon, vznikne nejteplejší bod ve vesmíru. Řeč je o laseru L3-HAPLS v laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Ten teď překonal rekord a vystřelil s největším špičkovým výkonem půl petawattu. Stal se tak nejsilnějším zařízením ve své kategorii.

Dolní Břežany Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Dolních Břežanech se připravují na spuštění superlaseru Hapls.

V Dolních Břežanech se připravují na spuštění superlaseru Hapls. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Jeden petawatt je milion miliard wattů, to znamená 1 000 000 000 000 000 wattů. Když v Břežanech tento laser před necelými třemi lety spouštěli, vědci Constantine Haefner a Jeff Horner z Lawrence Livermore National Laboratory, která laser vyvinula, mi vysvětlili, že tolik energie přijmou každý den ze Slunce americké státy Kalifornie a Nevada dohromady.

Superlaser v Dolních Břežanech by mohl naplno vystřelit napřesrok. Bude mít energie jako Slunce

Číst článek

Teď L3-HAPLS dosáhl zhruba polovičního špičkového výkonu. Třeba další laser z Dolních Břežan, L4, ale umí střílet s výkonem až 10 petawattů. L3 ale zvládl jako první střílet s takovým špičkovým výkonem s opakovací frekvencí 3,3 Hz - tedy třikrát za vteřinu, po dobu víc než 10 minut. Jednotlivé výstřely měly navíc jen naprosto minimální odchylky v řádu desetin procent.

Další lasery v této kategorii nezvládnout střílet s takto stabilními vlastnostmi a navíc vystřelí třeba jen jednou za několik vteřin. Tu opakovací frekvenci by navíc vědci v ELI mohli ještě zvýšit a L3 by tak mohl střílet až desetkrát za vteřinu při zachování všech dalších parametrů.

Špičkový výkon půl petawattu je pro tento laser zatím maximum toho, co dokáže. Vědci z Dolních Břežan budou s americkými kolegy jednat o tom, jak dosáhnout maximální výkonu, pro který byl laser navržen, tedy jeden petawatt.

Už teď ale začnou využívat ten stávající výkon a napojí laser L3 na experimentální laboratoře. Tam by mohli zkoumat mimo jiné i využití této technologie pro léčbu rakoviny.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme