LinkedIn ukončí své působení v Číně. Jako důvod viní příliš náročné prostředí pro práci

Americká společnost LinkedIn, kterou vlastní Microsoft, ve čtvrtek oznámila, že do konce roku ukončí své internetové profesní sítě v Číně. Jako hlavní důvod uvádí prostředí, které je v komunistické zemi na práci příliš náročné. Informoval o tom server New York Times.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

LinkedIn

LinkedIn | Zdroj: Reuters

LinkedIn zmiňuje hlavně velmi náročné zákonné požadavky, které společnost musela dodržovat, aby mohla operovat v souladu s čínskými zákony, jak zmiňuje New York Times. Služba Microsoftu musela často příspěvky v Číně cenzurovat, aby mohla v zemi fungovat.

‚Rozhodování Facebooku ohrožuje demokracii.‘ Whistleblowerka vystoupí před Kongresem

Číst článek

LinkedIn tím definitivně ukončil působení amerických firem na čínském trhu. Facebook a Twitter asijská země blokuje už několik let a Google tu přestal operovat už v roce 2010. Tyto společnosti totiž odmítli cenzuru na svých sociálních sítích, kterou čínská vláda vyžadovala.

Americká společnost začala v Číně operovat v roce 2014 a už v té době souhlasil s cenzurou milionů příspěvků čínských uživatelů, aby mohl v souladu s čínským zákonem operovat. Už tehdy společnost uznala, že práce v takovém prostředí pro ní bude náročná.

„LinkedIn silně podporuje svobodu projevu a zásadně nesouhlasí s vládní cenzurou. I tak ale věříme, že absence LinkedInu v Číně by zamezila čínským profesionálům se spojit s ostatními,“ vyjádřila se tehdy americká společnost.

O sedm let později je ale vidět, že pokus nefungoval. Podnikání LinkedInu se setkávalo mimo vládní cenzuru i se spoustou místních konkurentů a s populací skeptickou k tomu někde na internetu publikovat citlivá data a kontakty.

IBM vyzvala americké zaměstnance, aby se očkovali proti covidu. Jinak jim pozastaví pracovní poměr

Číst článek

Problémy s cenzurou na internetu nejsou typické jen pro Čínu „Situace se zhoršila po celém světě v místech, kde autoritářské vlády nutí soukromý sektor, nejvíce pak americké technologické společnosti do takovýchto dilemat,“ říká bývalá velvyslankyně Spojených států v Radě pro lidská práv OSN Eileen Donahoe.

Velký Firewall

Čínský internet operuje na bázi systému filtrů, známým jako Velký Firewall. Díky tomuto systému je internet v zemi velmi silně kontrolován vládou a funguje jinak, než všude jinde ve světě.

Internetové prostředí v Číně se navíc zhoršilo od začátku vlády prezidenta Si-Ťin-Pchinga v roce 2012, který opakovaně řešil to, co by se podle něj mělo a nemělo řešit online.

Na internetu už v té době byla cenzurována určitá citlivější témata, ale nový prezident z něj udělal prostředí, kde kritici čelí vězení jen za to, že o vůdci čínské komunistické strany zavtipkují.

Google zakáže od listopadu reklamy, které popírají klimatickou změnu. Od prosince i YouTube

Číst článek

V březnu obvinily čínské úřady LinkedIn z toho, že nedostatečně kontroluje politický obsah, na základě výpovědí třech lidí. Úřady donutili LinkedIn aby na základě tohoto obvinění provedl sebezhodnocení a podal o tom zprávu. Služba také nemohla v Číně následujících 30 dní poskytovat vytváření nových registrací.

LinkedIn kromě toho čelil nedávno i kritice ze strany Spojených států za to, že cenzuroval profily některých amerických novinářů v zemi. Republikánský senátor za Floridu Rick Scott, napsal Microsoftu dopis, ve kterém chtěl vědět důvod cenzury těchto novinářů a nazval tento krok americké společnosti jako „akt sprostého smiřování a podřizování se komunistické Číně.“

Co se stane s miliony účtů čínských uživatelů LinkedInu ještě není jisté. V minulosti ale, když jiné americké společnosti přestaly nabízet své služby v zemi, byly jejich stránky rychle zablokovány vládou.

svi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme