Lodní výtah v Belgii už není největší, i tak ale vyvolává úžas

Lodní zdviž mezi belgickými městy Strépy a Thieu se donedávna chlubila titulem největší na světě. Co do výšky ji v loňském roce výtahem mezi přehradami Tři soutěsky překonala Čína, jistý primát si však lodní výtah na jihu Belgie přeci jen ponechal.

Strépy/Belgie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nacházíme se na novém kanálu vybudovaném pro nákladní lodě do 1350 tun. Tento výtah nás vyveze do výšky 73 metrů a 15 centimetrů. A funguje úplně stejně jako výtahy pro lidi,“ uvedla pro Radiožurnál průvodnyně Joëlle Vanhoebroecková.

Stavba výtahu mezi povodími řek Šeldy a Mázy trvala 20 let. Belgii k ní donutila nemožnost plout původním kanálem s velkými loděmi. V novém kanálu by ale bylo třeba dvou zdymadel a plavba jím by trvala příliš dlouho, proto se dospělo k rozhodnutí o výstavbě výtahu. Kanál slouží lodím až do 1350 tun. Vana výtahu váží 8000 tun a nahoru lodě vytahují silná ocelová lana, jichž je dohromady 144, jak dále popisuje průvodkyně.

Na turisty, jež se touží svézt druhým největším lodním výtahem na světě, čeká výletní loď Peterborough. Tu výtah vyváží do výšky 73 metrů a 15 centimetrů. Cesta trvá dohromady asi 7 minut, přičemž je loď v klidu a vůbec se nehýbe.

Čínskému lodnímu výtahu na přehradě Tři soutěsky, jenž výškou svého belgického předchůdce překonal, však podle průvodkyně k dokonalosti přeci jen něco chybí. „Čínský výtah má přes sto metrů, ale jen jednu nádrž. My máme dvě, takže jsme stále světovým unikátem,“ uvedla pro Radiožurnál se smíchem průvodkyně.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme