Od špendlíku až po lokomotivu. Výstava připomíná zvuk značky Made in Czechoslovakia i výročí státu

Motocykly, letadla, ale i mikroskopy nebo filmové kamery... To všechno jsou československé výrobky, které svým věhlasem s nadsázkou dobyly průmyslový svět. Alespoň k tomu odkazuje nová výstava s názvem Made in Czechoslovakia. Ke stému výročí vzniku Československa ji připravilo Národní technické muzeum v Praze. A hned první den přilákala stovky návštěvníků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to moc hezky udělané a pro děti vypovídající o té době, kterou nezažily, dceři jsem ukazoval, jak jezdily tramvaje,“ říká Radiožurnálu jeden z návštěvníků výstavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Národním technickém muzeu probíhá výstava Made in Czechoslovakia. Příspěvek Kateřiny Součkové.

Ve výstavním sálu je přítmí, bodová světla osvětlují jen jednotlivé exponáty. „V rámci tohoto československého průmyslového vesmíru svítí hvězdy – jednotlivé výrobky,“ vysvětluje komisař výstavy Hynek Stříteský.

„Vzhledem k tomu, že jsou nasvíceny bodově od stropu, vytváří někdy i velmi zajímavý vizuální efekt. Stíny, které jsou pod vitrínou, ukazují ty výrobky,“ dodává.

K vidění až do konce příštího září

Ono české průmyslové nebe čítá třeba ikonický motocykl Jawa 250, horizontální Kaplanovu turbínu, dvouplošník Aero A10 a dalších víc než 120 exponátů, dodává Stříteský a zastavuje se u jedné z vitrín: „Vidíme zde lehký kulomet, dva psací stroje, kuchyňský robot a návštěvník se bude ptát, proč je to vystavené v rámci jedné vitríny. Výrobcem všech těchto produktů byla jedna firma – Zbrojovka Brno.“

Průzkum ke 100 rokům od vzniku Československa: kdyby se monarchie nerozpadla, měli bychom se lépe nebo stejně

Číst článek

Byla to ale i pražská ČKD, Škodovy závody nebo firma Aero, jejichž výrobky s nadsázkou dobyly svět. „Za první republiky bylo pozoruhodné, kolik bylo významných výrobků, i když některé z nich, jako třeba automobily, byly důsledkem ochranářské politiky československého státu, protože byla vysoká dovozní cla,“ popisuje scenárista výstavy Jiří Hulák.

„Je to obdivuhodné, že se vyrábělo tolik a v takovém rozsahu. Byl tehdy naplněn kolbenovský slogan: Od špendlíku až po lokomotivu,“ říká Hulák a dodává, že československý průmysl by se nikdy nedostal na tak vysokou úroveň nebýt odkazu Rakouska-Uherska. A to především v textilním, cukrovarském a lihovarnickém průmyslu.

Československé unikáty bude technické muzeum hostit až do konce září příštího roku.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme