Českem se šíří podvodný e-mail vyzývající k zaplacení fiktivního dluhu. Příloha je zavirovaná

Českem se šíří podvodný mail, který vyzývá k zaplacení neexistujícího dluhu. Samotný mail škodlivý není, obsahuje ale přílohu, která na první podle vypadá jako textový soubor s příponou .doc. Pokud uživatel tento soubor otevře, nainstaluje si tím do počítače škodlivý malware. Podle Národního centra kybernetické bezpečnosti by lidé neměli na podobné zprávy reagovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Text e-mailu je na rozdíl od jiných podvodných zpráv napsaný slušnou češtinou. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

V textu podvodného mailu se píše: ‚Po prozkoumání dokumentů za minulý 2019 rok jsme zjistili, že vámi není splacen dluh za žádost číslo XY.‘ Poté následuje dlouhé číslo a konkrétní částka.

Text e-mailu je na rozdíl od jiných podvodných zpráv napsaný slušnou češtinou, která nepůsobí, že vznikla prostřednictvím internetového překladače. I tak ale zpráva obsahuje podezřelé formulace jako: „Prosím pošlete nám co nejdřív data v datu a způsobu provedení platby.“

Maily, které zachytilo Národní centrum kybernetické bezpečnosti, jsou podepsané jakýmsi Františem Hradeckým.


Podvodný email rozesílaný se zavirovanou přílohou. | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas

Centrum kybernetické bezpečnosti, které je součástí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, zachytilo více takových mailů.

Některé upozorňují na nezaplacené faktury, většina pak předkládá výzvu k zaplacení, ale v textu třeba chybí číslo účtu. Příjemce je tak nucen si rozkliknout přílohu, která je zavirovaná.

mkk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme