Microsoft slaví 45 let od založení, naučil nás používat osobní počítače a obohatil i náš zvukový rejstřík

Úspěšné technologické firmy neodmyslitelně vznikají v garáži. Výjimkou není ani jedna z největších společností na světě Microsoft, kterou Bill Gates založil přesně před 45 lety. Letos je to také 25 let, co Microsoft začal prodávat jeden z nejúspěšných operačních systému Windows 95. Microsoftu ale nevděčíme jen za to, že nás naučil používat osobní počítače. S nadsázkou lze říct, že obohatil i naš zvukový rejstřík.

Spojené státy americké Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Microsoft existuje již 45 let. (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

V roce 1995 nastoupil za doprovodu písně Start me up na pódium zakladatel Microsoftu Bill Gates a představil přelomový operační systém Windows 95. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Jakuba Horáčka o společnosti Microsoft

Software Windows 95 se zapsal do pamětí uživatelů svou typickou znělkou, kterou složil skladatel Brian Eno, ten spolupracoval mimo jiné i na slavných hitech Davida Bowieho. Čtyřvteřinová znělka měla být podle zadání Microsoftu optimistická, inspirativní, emotivní a futuristická. 

Přitom právě budoucnost Windows 95 v něčem znělka předznamenala. „Byl to první operační systém, který se dočkal opravdu masového zájmu vývojářů aplikací, tím pádem pro něj byl k dispozici dostatek velmi kvalitního softwaru,“ vysvětlil pro Český rozhlas technologický novinář Deníku N Petr Koubský.

Windows XP

Do hudební paměti se ale Microsoft zapsal až v novém tisíciletí se softwarem Windows XP. Za znělkou Windows XP stojí Bill Brown, který vytvořil hudbu i pro seriál Kriminálka New York a filmový zvukař Tom Ozanich, ten například pracoval také na nedávném snímku Zrodila se hvězda. Společně nahráli i další zvuky tohoto operačního systému. 

Windows XP uspěli i díky stabilitě. „To u Microsoftu nebylo předtím vždycky zvykem a nebylo to zvykem ani dlouho potom. Proto se také mnoho uživatelů XP tohoto systému drželo zuby nehty, i když už byl zastaralý,“ dodal Koubský.

Microsoft už nepatří mezi nejvýznamnější softwarové inovátory, ale má stabilní byznys s tržbami dosahující 100 miliard dolarů za rok, který i po 45 letech od založení stále roste.

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme