Mobilní bariéry vyvinuté na ČVUT zastaví útok osobním autem. Experti chtějí, aby odolaly i kamionu

Experti z ČVUT vyvinuli mobilní zábrany, které mají zamezit průjezdu aut do davu lidí. Výjimečné jsou v tom, že se nemusí kotvit do země a technici je postaví během několika desítek minut. Systém teď odborníci testují v praxi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní bariéry z ČVUT při testech zastavily osobní auto jedoucí 50kilometrovou rychlostí | Foto: Filip Titlbach | Zdroj: Český rozhlas

„Bariéra se dá přivézt a okamžitě sestavit. Není k tomu potřeba žádná manipulační technika. Během několika desítek minut můžeme mít přehrazenou třeba ulici,“ říká Jan Zatloukal z Experimentálního centra stavební fakulty ČVUT.

Překážku tvoří několik betonových plátů naskládaných na sebe. Při testu do bariéry narazilo auto jedoucí padesátikilometrovou rychlostí. Zábrana se asi o dva metry posunula, ale auto zastavilo.

Zábrany se dají uzvednout i ve dvou lidech a skládají se postupně na sebe. Kromě českých policistů zvažují nasazení těchto zábran i jejich kolegové v Sasku.

Mobilní zábrany chce mít ve svých skladech i Správa státních hmotných rezerv. „Svět je stále méně bezpečný a takové zábrany samozřejmě mohou znamenat záchranu lidských životů. Hmotné rezervy jsou tady přesně proto, abychom byli připraveni na jakékoli krizové a mimořádné události,“ řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

V testech budou experti pokračovat, jejich cílem je pomocí mobilních zábran zastavit i kamion.

Filip Titlbach, ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme