Česko díky novým mobilním tarifům dohání státy Evropské unie. Ze 41 zemí je nyní na 14. místě

Česká republika výrazně srovnala krok se zeměmi Evropské unie a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v nabídce dat v takzvaných neomezených tarifech. Operátoři totiž na konci prázdnin spustili neomezené datové tarify a při srovnání, kolik GB dat si zákazník pořídí za padesát eur, se tak Česká republika za půl roku posunula z 37. na 14. místo mezi 41 zeměmi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V levnějších tarifech Česko ale ještě nadále zaostává. Oznámilo to v pátek ministerstvo průmyslu a obchodu na základě analýzy společnosti Rewheel.

Neomezená data už v Česku nabídli dva ze tří operátorů. Oproti Evropě ale vyjdou výrazně dráž

Číst článek

Analýza podle MPO ukazuje, že dochází k pozitivním změnám. Víc dat se stalo součástí tarifu s neomezeným voláním. V levnějších stále panuje rozdíl, i když změny jsou patrné třeba i u tarifů za 20, 30 nebo 40 eur. Pokud služby využívá víc zákazníků společně, například studenti, rodina nebo spolupracovníci, nově je možné i v tomto případě dosáhnout zajímavých cen.

„Opět zdůrazňuji, že dokud nebudeme na úrovni jiných států, například Dánska, Anglie, či Finska, kde neomezené volání a SMS včetně až do 40 GB dat stojí do 600 korun, tak ve svém úsilí za levnější data nepolevíme. Máme další možnosti, jak přitlačit na operátory,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Premiér dále řekl, že je rád, že poslanecká sněmovna jednohlasně přijala změnu zákona o elektronických komunikacích, díky které budou moci zákazníci daleko jednodušeji a rychleji přecházet k jinému operátorovi. Za změnu operátora navíc nebudou muset hradit poplatky a pokuty.

Tarif s neomezenými daty začnou nabízet všichni tři čeští operátoři. O2 jej nabídne od příštího týdne

Číst článek

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) operátoři stále neposkytují, tak jako jinde ve světě, jednoduchou, transparentní nabídku s rozumným objemem dat i u nižších tarifů. To by mohla změnit chystaná aukce kmitočtů pro rychlé sítě 5G, která by měla začít na začátku příštího roku.

Zjednodušený proces

Například v Estonsku či v Dánsku lidé mají za třicetieurový tarif k dispozici neomezená mobilní data. Ve více než 30 porovnávaných zemích ze 40 států, mezi které patří třeba Švédsko, Francie či Rakousko, dostanou zákazníci za 30 eur více než deset GB mobilních dat, v polovině zemí mohou využít více než 50 GB dat měsíčně. V Česku jsou to čtyři GB, což zemi řadí na 37. místo.

Od 1. dubna 2020 nabude účinnosti novela zákona o elektronických komunikacích. Celý proces změny operátora se tak zjednoduší. Například odpadne povinnost oznamovat změnu původnímu operátorovi či bude k dispozici zákaznická kalkulačka pro porovnání cen. Vše přitom bude platit i pro dva miliony živnostníků. Poprvé tak budou mít stejné podmínky jako ostatní fyzické osoby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme