Digitální zemědělství přináší data, která se v terénu těžko sbírají, říká inovátorka

Veronika Švarcová pracuje na zavádění moderních technologií v zemědělství. V rozhovoru mluvila o tom, jak mohou senzory a satelitní snímky zvýšit kvalitu produkce a kde je lidská síla ještě stále nenahraditelná. „Pomáháme jim dělat některé věci efektivněji,“ popisuje spolupráci se zemědělci.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rámci projektu CleverFarm Veronika Švarcová v Srbsku budovala síť využití technologie IoT, kdy se do polí umisťují senzory. Ty dokáží měřit teplotu a vlhkost půdy či teplotu ve sklizňových halách.

IoT je zkratkou pro označení Internet of Things, tedy Internet věcí. Jde o síť fyzických zařízení, jako jsou třeba vozidla nebo domácí spotřebiče, vybavená elektronikou, softwarem a senzory a síťovým spojením, které umožňuje takovým zařízením se propojovat navzájem a vyměňovat si mezi sebou data.

V Čechách už podobná síť vytvořená je a digitální zemědělství se tu pomalu rozšiřuje. Senzory zemědělcům data posílají v reálném čase přímo do aplikace.

Hlavními nástroji jsou tu chytré senzory a družice, jejichž přesah do zemědělství začíná být čím dál větší. „Je problém, že v dnešní době je u nás zemědělství ještě dost podtechnizované oproti okolnímu světu,“ popisuje Veronika Švarcová situaci. Podle ní se ale i tady technologie posouvají pomalu dál. „Stroje bez řidiče jsou zatím ještě hudbou budoucnosti,“ dodává.

„Zemědělství je hodně podtechnizované a ne všechny změny se do toho sektoru dají protlačit. Co nám nahrává, je generační obměna, kdy máme na jedné straně klasické agronomy, kteří jsou zvyklí jezdit na to pole a věřit tomu, co vidí. Na druhé straně jsou čerství absolventi, lidé, co mají smartphone, facebook, nové technologie, jsou na to zvyklí a vidí, že to funguje všude jinde, tak proč by to nefungovalo i tady," vysvětluje Švarcová.

Měření teploty je u senzorů klíčové: „Jakmile se něco s úrodou pokazí, vše se projevuje na té teplotě… Všichni škůdci se projevují zvýšením teploty. Začnou se množit a vytvářet tam tu energii.“ vysvětluje Veronika Švarcová, k čemu slouží senzory v halách, kde se úroda skladuje.

„V Anglii je jedna farma v rámci univerzity, kde vyloženě pole obdělávají jen stroje od začátku do konce. Nevstoupí tam člověk a vše se děje od počítače… Myslím, že je to hodně kontroverzní téma. Lidé se velké automatizaci budou bránit,“ říká Veronika Švarcová o budoucnosti zemědělství.

Přestože starší generace zemědělců nebyla z počátku z technologií příliš nadšená, nakonec se i oni naučili se senzory pracovat: „Senzory jsou to, co nám otevírá dveře skoro u všech agronomů, protože je to nová technologie, ale přináší jim ta stará data, která znají.“

Lucie Výborná, Mahulena Kopecká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme