Microsoft ruší obří databázi lidských obličejů. ‚Je potenciálně nebezpečná,‘ tvrdí firma
Existují katalogy na auta, oblečení, ale taky lidské obličeje. Na internetu jsou databáze s cílem shromáždit co největší počet různých obličejů. Možná tu nejslavnější vytvořil americký softwarový gigant Microsoft. Teď jí ale maže a se shromažďováním fotografií lidí končí.
Databáze obličejů slouží především k trénování umělé inteligence a strojového učení. Na světě je celá řada firem, které se specializují na tvorbu softwaru pro rozpoznávání lidských obličejů. Technika, která se před lety objevovala ve filmech, je dnes už skutečností. Používá ji policie nebo ochranky na letištích, fotbalových stadionech a dalších místech.
Aby ale takové programy a zařízení fungovaly, musí se na něčem vyzkoušet. Ty s umělou inteligencí se pak na vzorku učí sami.
Databáze Microsoftu byla úctyhodná. Obsahovala na 10 milionů snímků obličejů od víc než 100 tisíců lidí. Americká firma ji vytvořila v roce 2016 a mluvila o ní jako o největší svého druhu na světě. Databáze s názvem MS Celeb dostala své jméno kvůli tomu, že velkou část obličejů tvoří celebrity.
San Francisco zakázalo policii používat technologii rozpoznávání obličeje, je snadno zneužitelná
Číst článek
Firma tvrdí, že je technologie na rozpoznávání obličejů potenciálně nebezpečná a měla by být víc regulovaná. Svou práci tedy Microsoft pro někoho možná trochu překvapivě záměrně ukončil. V minulosti firma například odmítla prodat své systémy na rozpoznávání obličejů kalifornské policii.
Konec databáze zavinily i etické otázky. Lidé, jejichž obličeje se v ní objevily, k tomu totiž nedali souhlas. Kromě fotografií veřejně známých osobností získaných z internetu se tam objevily i fotky s volnou licencí. Podle listu Financial Times MS Celeb obsahovala i obličeje soukromých osob, což odporuje pravidlům GDPR v Evropské unii.
Někteří navíc upozorňovali na to, že soubor dat používaly i některé čínské firmy. Jejich technologii využívají tamní úřady ke sledování i zadržování obyvatel. Databáze z internetu sice zmizela, starší verze ale lidé stále mají a mohou s nimi pracovat.