Biden chce vyšetřit Muskovy vazby na zahraničí. Nákup Twitteru financoval i princ ze Saúdské Arábie
Elon Musk zpřísňuje pravidla pro zaměstnance Twitteru, zakázal jim například práci z domova. Sám ale nyní čelí zkoumání americké vlády, jak velký vliv na něj má například Saúdská Arábie. Jeden z tamních princů totiž Muskovi pomohl s nákupem společnosti.
Americký prezident Joe Biden v reakci na dotazy o koupi Twitteru řekl, že je vhodné vyšetřit, zda miliardář Elon Musk nemá nevhodné vazby na zahraničí. Sociální síť Musk koupil před několika týdny s finanční pomocí saúdského prince.
Vymýtit falešné účty a šířit pravdu. Musk slíbil, že twitter bude podporovat svobodu projevu
Číst článek
Amerického prezidenta Bidena zajímá, na koho má nyní Musk vazby a jaký by tito lidé mohli mít vliv. Musk zaplatil za Twitter 44 miliard dolarů. Velkou část platil ze svého, část peněz ale dostal i od jiných, přičemž ti, kteří mu peníze přidali a stali se investory, mohou na Muska mít nějaký vliv.
V případě Elona Muska se navíc objevily spekulace o jeho komunikaci s Vladimirem Putinem. Měl s ním komunikoval před zveřejněním tweetů o Ukrajině.
Zatím nejde o žádné kriminální vyšetřování a Biden přímo řekl, že neví, jestli Musk provedl něco špatného, že ale má smysl situaci prozkoumat.
Pomoc s nákupem
S nákupem Twitteru Muskovi pomohl saúdskoarabský princ Al-Valíd bin Talál, který provozuje například luxusní hotely. Do Twitteru vložil necelé dvě miliardy amerických dolarů, tedy přibližně 46 miliard korun.
Peníze má v Twitteru i Katarské království, které mělo na platbě podíl za asi devět miliard korun. Celkově činí zahraniční podíl v Twitteru asi pět procent.
Analytik Šlerka: Elon Musk si Twitter koupil tak trochu omylem. Čeká ho boj se sebou samým
Číst článek
Debatu ohledně vlivu zahraničních investorů na Muska spustil demokratický senátor Chris Murphy, který vyzval ministerstvo financí, aby se podnětem zabývalo.
Ve svém dopise uvádí, že Twitter sesbíral velké množství informací o amerických občanech, a doplňuje, že Saúdská Arábie patří mezi nejrepresivnější režimy na světě a nebojí se svůj vliv použít i jinde.
Poukazuje přitom na vraždu Džámala Chášukdžího i na aktivity Twitteru v roce 2019, kdy se podle amerických soudů Saudská Arábie snažila skrze zaměstnance společnosti špehovat uživatele a využívala sociální síť k propagandě a dezinformacím.
Twitter v minulosti v rámci jedné takové kampaně zablokoval 88 tisíc účtů. Senátor Murphy navíc sociální síť označuje za efektivní způsob komunikace úřadů s veřejností.
Změny v Twitteru
Elon Musk od nástupu do funkce šéfa Twitteru také začal s různými změnami. Firma propustila například polovinu svých zaměstnanců. Ve středu večer podle agentury Bloomberg rozeslal zaměstnancům výzvu, aby se připravili na „těžké časy“.
Muskův Twitter jako šance pro extremisty? Čína, Rusko i džihádisté požadují obnovení svých profilů
Číst článek
V praxi jim také zakázal práci z domova, přičemž nařídil, že každý musí strávit alespoň 40 hodin v práci, a zrušil také odpočinkový den, což byl jeden den volna měsíčně, který zavedla firma v době pandemie.
V minulosti se objevily zprávy, že se od zaměstnanců očekávalo, že budou pracovat i 80 hodin týdně. Otázka je, zda tento přístup pomůže přilákat zpět vyhozené zaměstnance. Firma chce totiž některé propuštěné zaměstnance zpátky. Ukázalo se, že je potřebuje.
Musk také doufá, že nově spuštěná služba – placený ověřený účet – dokáže platit polovinu rozpočtu Twitteru.