Sjednoťme nabíječky na mobilní telefony, výrobci mají používat USB-C, navrhuje Evropská komise

K dobíjení telefonů a další elektroniky by se v Evropské unii měl používat jednotný nabíjecí konektor, navrhla ve čtvrtek Evropská komise. Evropská komise dnes představila návrh pravidel, na jejichž základě se budou všichni výrobci muset přizpůsobit standardu USB-C. Opatření se výrazně dotkne především firmy Apple, která ve svých zařízeních používá kabely typu Lightning. Zákon musí ještě schválit členské státy a Evropský parlament.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konektor USB-C | Foto: denvit | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„S dalšími a dalšími zařízeními jsou prodávány další a další nabíječky, které se nedají použít na jiné přístroje anebo nejsou nutné,“ zdůvodnil ve čtvrtek iniciativu Bruselu komisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

Litva vyzvala, ať lidé nekupují čínské telefony Xiaomi. Tvrdí, že cenzurují obsah, který se nelíbí Pekingu

Číst článek

Sjednocení nabíjecích konektorů na USB-C se týká mobilních telefonů, digitálních fotoaparátů a kamer, sluchátek a náhlavních soustav, přenosných reproduktorů a ručních konzolí na videohry. Evropská unie si pak ponechává právo do budoucna tento seznam rozšířit.

Návrh rovněž počítá s tím, že výrobci nebudou ke každému přístroji přibalovat nabíječku, jako tomu je dosud. Prodejci budou moci dále nabízet nabíječky s různými konektory. Zařízení také budou moci mít více konektorů, jen musí být jeden z nich USB-C.

Rok 2024

Evropská komise si od opatření slibuje větší pohodlí, svobodu volby a úsporu pro spotřebitele. Počítá také se snížením objemu elektronického odpadu. Kvůli tomu budou mít výrobci povinnost dát spotřebiteli na výběr, zda si chce s novým zařízením kupovat i nabíječku nebo použije svou starou.

Až směrnici schválí Evropský parlament a členské země unie, dostanou státy rok na převedení změny do národního práva a výrobci další rok, aby se na změny připravili. Změny by tak mohly nejspíš začít platit od roku 2024. Ke změně legislativy vyzval v roce 2020 i Evropský parlament.

Apple proti

Evropská komise pro regulaci rozhodla, protože o dohodu výrobců se pokoušela od roku 2009, ale jen s částečným úspěchem. Z původních třiceti různých typů nabíječek sice zůstaly jen USB a Lightning, plně univerzální konektor ale ani tak není v dohledu.

V roce 2018 se komise pokusila o novou dohodu s výrobci, ale neúspěšně. Zejména společnost Apple se harmonizaci brání s tím, že sníží prostor pro inovace a zvýší množství elektronického odpadu.

Polovina telefonů prodaných v roce 2018 používala USB micro-B konektor, jen 29 procent USB-C a 21 procent Lightning. USB-C je oboustranný a blíží se Lightningu, postupně k němu výrobci přecházejí sami, a to včetně Applu, který USB-C port zařadil na svůj nový iPad.

Viktor Daněk, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme