Z materiálu na náplasti šijí v Liberci nanoroušky. ‚Zachytí 99,9 % virů a prachu,’ říká jednatelka firmy

Až šest milionů ochranných nanofiltrů s téměř stoprocentní účinnosti proti virům nebo materiál na výrobu profesionálních zdravotnických masek začne měsíčně vyrábět 30 zaměstnanců nového podniku v Liberci. Vybudovala ho firma Nano Medical, dceřiná společnost českého textilního podniku Triola. Ten na tržbách během pandemie přišel zhruba o dvacet milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Bude se tady vyrábět nanovlákenná struktura, která umožní odfiltrovat viry, bakterie na tu nejvyšší možnou účinnost,” vysvětlila technoložka a jednatelka společnosti Marcela Munzarová. Zaměstnanci v nové hale v průmyslové zóně už montují výrobní linku. „Před námi stojí nanospider, kde se bude vyrábět nanovlákenná vrstva,” dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vznikají nanoroušky v Liberci? Dozvíte se v reportáži

Ve vedlejší místnosti už čekají téměř dvoumetrové role bílého a modrého materiálu. „Máme tady tkanou textilii, je to sklad vstupních surovin. Vejde se nám sem asi půl milionu metru čtverečních materiálu, což je řádově spotřeba na jeden a půl měsíce výroby,“ popsala Munzarová.

Podle Munzarové firma nakupuje netkanou textilii, která „slouží jako nosič pro nanovlákennou vrstvu“. Látka se potom vloží do nanospideru. „Role se pověsí na hřídel a protáhne se strojem,“ doplnila technoložka.

Jednatelka společnosti Nano Medical Marcela Munzarová | Foto: Lucie Fürstová | Zdroj: Český rozhlas, Český rozhlas Liberec

Roušky by měly zachytit 99,9 procenta viru a prachových částic. „Materiálová kombinace nám dovoluje dosáhnout maximální možné účinnosti a zároveň velmi dobré prodyšnosti. Nepotřebujeme výdechové ventilky,” vysvětlila Munzarová, která se nanovlákny zabývá už patnáct let.

Certifikace z USA

Certifikace na nanoroušky platí po celé Evropě. „Ověřujeme to v certifikované laboratoři ve Spojených státech. Je to jedna ze dvou laboratoří, které jsou akreditované k těmto typům testů,” řekla.

Roušky by podle Vojtěcha Češi mohli odložit v červnu. Prymula uvažuje o jejich zrušení o prázdninách

Číst článek

Nanovlákenný materiál měl původně sloužit na výrobu zdravotnických potřeb například náplastí. Firma ho připravovala déle než rok a půl. „Je to typ výrobku, který na světě zatím nikdo nevyrábí. Do toho nám přišel covid-19, tak jsme se rozhodli, že výrobu náplastí dokážeme ještě oddálit o několik měsíců a zahájíme výrobu materiálu na roušky,” uvedla.

Nano Medical má také rozjednané dodávky materiálu na profesionální zdravotnické masky do Česka i zahraničí. Bavlněné roušky s kapsou šijí zaměstnanci mateřského závodu Triola v Horním Jiřetíně.

Předprodej filtrů a roušek už firma zahájila na svém webu. „Zájem byl tak veliký, že jsme ho museli zastavit,“ popsala jedna z pracovnic Lýdie Malchárková. „V pondělí jsme zahájili předprodej znovu. Profesionálové i občané si tam mohou nakoupit sady filtrů nebo filtry s bavlněnou rouškou nebo rodinná balení filtrů a roušek,“ doplnila.

Zkušební provoz zahájí firma v příštím týdnu. Na plno se výroba materiálu rozjede v druhé polovině května.

Lucie Fürstová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme