V Česku se otevře moderní satelitní centrum SATCEN. Jeho technologie využije NATO i vojenská rozvědka

Od začátku července začne v Česku vznikat satelitní centrum SATCEN. Po svém vybudování bude poskytovat na základě vyhodnocování leteckých či družicových snímků informace Severoatlantické alianci (NATO), Vojenskému zpravodajství, ale třeba i záchranářům. Informovala o tom mluvčí Vojenského zpravodajství Alžběta Riethofová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: NASA/JPL

Plných schopností by mělo centrum, které bude spadat pod Vojenské zpravodajství, dosáhnout nejpozději od začátku roku 2020.

‚Nejtěžší klacek‘ budeme mít vybavený do roku 2025, řekl o přezbrojení 7. mechanizované brigády Kopecký

Číst článek

Experti centra budou dostávat od NATO či českých úřadů požadavky na konkrétní úkoly. Na jejich základě si budou moct díky speciální technice z družic stáhnout potřebné obrazové materiály, které zpracují a vyhodnotí. Informacemi tak budou moct pomáhat třeba záchranářům při řešení živelných katastrof, hasičům při zvládání požárů nebo vojákům na zahraničních misích.

Budou moct například dlouhodobě sledovat nepřátelský objekt nebo kontrolovat cestu, po které se budou vojáci přesouvat. Specialisté mohou také na základě získaných dat hlídat pohyby půdy u dopravních staveb. Záběry by měly být schopni zpracovat řádově v desítkách minut od jejich pořízení.

V příštích měsících bude centrum nabírat specialisty, kteří dokážou například vyhodnocovat tvary či polohu nasnímaných předmětů. Zároveň se bude testovat provoz jednotlivých pracovišť. V SATCEN ČR by mělo pracovat asi 50 specialistů. Náklady na vybudování centra budou v řádu stovek milionů korun.

Kosmický průzkum si NATO určilo jako jednu z kapacit, kterou by mělo vybudovat. Podle zástupců aliance jde o oblast, která má pro zajištění bezpečnosti NATO zásadní význam.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme