Jeden ze tří dochovaných prototypů fotoaparátu Leica se vydražil za 2,4 miliony eur

Prototyp fotoaparátu Leica z roku 1923 se v sobotu ve Vídni vydražil za rekordních 2,4 milionu eur (přes 61 milionů korun). Fotoaparát „nulté série“ je velkou raritou a získal ho soukromý sběratel z Asie, informoval v sobotu aukční dům WestLicht, který se na aukce fotoaparátů zaměřuje.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prototyp fotoaparátu Leica se vydražil za 2,4 milionu eur. | Foto: WestLight Photographica Auction | Zdroj: WestLight Photographica Auction

Dva roky předtím, než světoznámá optická společnost z německého Wetzlaru uvedla první fotoaparáty značky Leica na trh, vyrobil mechanik a zakladatel společnosti Ernst Leitz zhruba 25 prototypů. Dodnes se v původním stavu dochovaly jen tři kusy. Exemplář, který byl v sobotu vydražen, je z nich údajně v nejlepším stavu.

Fotoaparát je „ve fantastickém původním stavu“, uvedl vídeňský aukční dům, který před dražbou odhadoval hodnotu přístroje na 700 tisíc až 900 tisíc eur.

Před šesti lety dosáhla jiná Leica nulté série v dražbě aukčního domu WestLicht ceny 2,16 milionu eur, což byl v té době také rekord za fotoaparát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme