Nejmenší a nejrychlejší. San Marino pokryje mobilní síť 5G

Nejmenší republika na světě San Marino se zřejmě stane první zemí na světě, která celonárodně přejde na síť páté generace (5G). Italský operátor Telecom Italia plánuje využít toto území o rozloze 61 kilometrů čtverečních s více než 30 000 obyvateli pro testování nové technologie, píše list Financial Times.

San Marino Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

San Marino | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Telecom Italia Mobile již podepsal s vládou země memorandum o porozumění týkající se modernizace stávající sítě 4G na pokročilejší testovací síť 5G v příštím roce.

Operátor testuje 5G také v Miláně a Turíně, ale v San Marinu má větší svobodu při experimentu, protože zde platí menší omezení pro používání radiových vln než v Itálii.

Technologický ředitel Telecom Italia Mobile Giovanni Ferigo uvedl, že experiment v San Marinu bude důležitý pro budoucnost technologie v Itálii a bude rovněž významný při práci na standardech nové sítě v Evropě.

Upozornil, že Evropa byla centrem rozvoje technologie 2G, ale v případě sítě 3G ji předběhli operátoři z Dálného východu a u sítě 4G operátoři z USA.

Přesná definice se hledá

Evropská komise loni zveřejnila akční plán 5G, ve kterém odhadla, že odvětví jako zdravotnictví, doprava, automobilový průmysl a energetika očekávají ekonomické výhody z této technologie do roku 2025 ve výši 113 miliard eur (téměř tři biliony Kč).

Do testování sítí 5G se investuje po celém světě, mezi nejaktivnější patří Jižní Korea, Čína a USA. Náklady na výstavbu nové sítě se odhadují na 56 miliard eur a mohlo by díky tomu vzniknout 2,3 milionu pracovních míst.

Některé země se již zavázaly spustit první síť 5G v roce 2019. Širší telekomunikační průmysl se však stále ještě snaží přesně definovat, co je vlastně technologie 5G, a někteří argumentují, že není zcela jasné, jak ospravedlnit miliardové investice do nové sítě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme