Německo prověřuje společnost Apple kvůli podezření, že zneužívá dominantní postavení na trhu

Německý antimonopolní úřad vyšetřuje společnost Apple kvůli možnému zneužívání postavení na trhu. Úřad to oznámil v tiskové zprávě a připomněl, že podobné řízení už vede proti firmám Google, Facebook a Amazon. U Applu se soustředí hlavně na jeho obchod s aplikacemi.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé zkoumají i pravidla virtuálního obchodu App Store, která můžou svazovat práci vývojářů a omezovat konkurenci | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Německé úřady prověřují celou řadu aktivit. Služby Applu jsou totiž provázané s jejím výrobky, ať už telefony, počítači anebo sluchátky, a jsou pro ostatní uživatele nedostupné.

Vyšetřovatelé zkoumají i pravidla virtuálního obchodu App Store, která můžou svazovat práci vývojářů a omezovat konkurenci.

„Klíčovým bodem při vyšetřování bude úloha on-line obchodu App Store, protože ten dává Applu v mnoha případech vliv na aktivity třetích stran,“ upozornil šéf antimonopolního úřadu Andreas Mundt.

Šéf Applu hájil před soudem fungování App Store. Tvrdil, že neví přesně, jestli vydělává

Číst článek

Apple v reakci na to uvedl, že jeho obchod s aplikacemi dává německým developerům všech velikostí stejné příležitosti.

Úřad může nyní využít nové právní úpravy, která v Německu začala platit a která je namířena právě proti velkým digitálním firmám.

Politiku Applu už na jaře odsoudila Evropská komise. Německo teď chce důkladně přezkoumat celou řadu stížností a zjistit, jestli se firma díky provozování vlastního operačního systému nezvýhodňuje.

Apple ujišťuje, že jsou jeho pravidla nastavená spravedlivě a těží z nich i ostatní společnosti. „Rádi s antimonopolním úřadem probereme náš přístup a těšíme se na otevřený dialog o jeho obavách,“ reagoval Apple.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme