V Německu vyroste obří baterie na ukládání elektrické energie. Postaví ji českobudějovická firma

Společnost LEAG vlastněná EPH Daniela Křetínského a PPF Petra Kellnera plánuje v areálu hnědouhelné elektrárny v německé Lužici vybudovat jedno z největších bateriových úložišť v Evropě. Za výstavbu bude zodpovědná českobudějovická společnost EGEM. Velkokapacitní baterie umožní ukládání energie z obnovitelných zdrojů tak, aby byla k dispozici v době sníženého výkonu těchto zdrojů.

Lužice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Baterie mají být uloženy v 13 kontejnerech přímo v areálu německé hnědouhelné elektrárny Schwarze Pumpe. Na snímku grafický návrh společnosti LEAG.

Baterie mají být uloženy v 13 kontejnerech přímo v areálu německé hnědouhelné elektrárny Schwarze Pumpe. Na snímku grafický návrh společnosti LEAG. | Zdroj: leag.de

Projekt nese název BigBattery Lausitz a celková investice má dosahovat hodnoty 25 milionů eur, což je asi 644 milionů korun. Čtyřmi miliony eur přispěje také Braniborsko, stojí v tiskové zprávě společnosti.

Podle LEAG má baterie sloužit ke stabilizaci německé přenosové soustavy. Začátek stavby se plánuje na léto, hotovo má být o rok později.

Rekordní spotřeba elektřiny v Česku. Vystoupala na nejvyšší hodnotu za posledních 36 let

Číst článek

Lithium-iontová baterie s kapacitou 53 megawatthodin má mít podle materiálů LEAG inovativní řízení nabíjení, využívat bude i nového řídícího systému elektráren. „Nabíjení a dodávka elektřiny bude zohledňovat podmínky v elektrizační soustavě i na trzích s elektřinou,“ vysvětluje český server oenergetice.cz.

„Jde o vlajkový projekt, který je v Evropě zcela unikátní svou velikostí i technickým řešením,“ uvedl Hubertus Altmann, člen představenstva společnosti LEAG, který je zodpovědný za divizi elektráren. Dodal, že díky nové baterii bude společnost schopná lépe vyhovět rostoucím požadavkům.

„Abychom stabilizovali elektrickou síť, chceme baterii nasazovat do provozu ve dnech s vysokými výkyvy obnovitelných zdrojů energie. V kombinaci s našimi stávajícími výrobními závody pak můžeme poskytnout různé doplňkové služby a vyhovět rostoucím nárokům na elektrickou síť,“ řekl.

Za výstavbu bateriového úložiště bude zodpovědná česká energetická společnost EGEM, která sídlí v Českých Budějovicích a podle svého webu poskytuje služby zejména v oblasti výroby a distribuce elektrické energie, teplárenství a průmyslu. Společnost byla založena v roce 1995.

Energie pro tisíce domácností

EGEM má podle LEAG spolu s regionálními dodavateli zajistit vybudování 13 bateriových kontejnerů na ploše 120 na 44 metrů, které budou umístěny v areálu hnědouhelné elektrárny Schwarze Pumpe.

Obří baterie může energii dodávat až 15 000 domácností, cituje Altmanna německý server rbb24.de.

Server Solární Novinky dodává, že Křetínský chce v rámci projektu BigBattery Lausitz nastoupit do miliardového byznysu, který využívá akumulátory při pokrývání výkyvů při spotřebě elektrické energie.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme