Nová funkce Googlu doporučuje požívat kameny a těhotným kouřit. Uživatelé se bouří

Lidé si stěžují na nový nástroj umělé inteligence AI Overview, který vytvořila společnost Google. Nová funkce totiž uživatele nemile překvapila nepřesnými a místy nebezpečnými odpověďmi na zaslané dotazy a požadavky, píše web The New York Times.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minulý týden společnost Google představila největší změnu ve vyhledávání za poslední roky. Ukazuje se ale, že nová technologie má zatím nedostatky

Minulý týden společnost Google představila největší změnu ve vyhledávání za poslední roky. Ukazuje se ale, že nová technologie má zatím nedostatky | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Měla udělat práci za lidi a vytvořit souhrn vyhledávaných informací na internetu tak, aby člověk nemusel listovat hromadou odkazů a ušetřil čas. Místo toho ale nová AI funkce Googlu nabízí uživatelům rady, které přitom pravidla technologické společnosti samy porušují, nebo jsou nesmyslné až nebezpečné, všiml si The New York Times.

Češi učí umělou inteligenci měnit DNA bakterií. Mohou z nich pak vyrábět bezpečnější a levnější léky

Číst článek

Uživatelé například nahlásili případy, kdy funkce AI Overview doporučovala těhotným osobám kouřit dvě až tři cigarety denně, navrhovala používat lepidlo k udržení sýru na pizze a uváděla, že je zdravé denně sníst alespoň jeden malý kamínek, což jsou velmi nebezpečná a zdraví ohrožující doporučení.

Podle dalších lidí nový nástroj Googlu tvrdil, že bývalý americký prezident Barack Obama je muslim, a potvrzoval tak konspirační teorii jeho někdejších politických oponentů.

Případ ukazuje, že umělá inteligence je stále velmi zranitelným nástrojem snadno podléhajícím mylným informacím, a to i přesto, že před spuštěním Google podrobil tuto funkci několika testům.

„Před spuštěním této nové zkušenosti jsme provedli rozsáhlé testování. Stejně jako u dalších funkcí, které jsme spustili ve vyhledávání, oceňujeme zpětnou vazbu,“ sdělil mluvčí společnosti Google. Technologická společnost také už pracuje na nápravě.

Anna Beljo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme