‚Funguje to jako lego.‘ Africká továrna vyrábí z plastového odpadu cihly pro stavbu škol

Nejednu zemi trápí příliš mnoho plastového odpadu a zároveň málo škol. Továrna ve východní Africe se rozhodla s oběma problémy vypořádat najednou - ze starých sandálů, žabek a pneumatik vyrábí cihly na stavbu škol. Píše to organizace Thomson Reuters Foundation (TRF), což je charitativní součást zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Yaoundé Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobna v Pobřeží slonoviny, která je první svého druhu v Africe, si dala za cíl do roku 2021 vyprodukovat dostatek cihel na to, aby mohlo být postaveno 500 školních tříd. Prostředky jí poskytl Dětský fond OSN (UNICEF) a kolumbijská společnost Conceptos Plásticos.

Jízdenku za plastové lahve. Cestující v Římě mohou recyklováním ušetřit za veřejnou dopravu

Číst článek

Skládky i oceány každoročně zaplavují miliony tun plastu, inženýři i architekti proto přicházejí s novými způsoby, jak odolný materiál využít. Rybáři z keňského ostrova Lamu stavějí tradiční lodě z recyklovaného plastu a v Malawi stavějí domy z hlíny napěchované do plastových pytlů, aby ušetřili rychle mizející lesy. Teď se z odpadků stavějí školy.

„Funguje to jako lego,“ říká mluvčí UNICEF v Pobřeží slonoviny Sophie Chavanelová. Propojené kostky, které jsou levnější a lehčí než většina klasických stavebních materiálů, nepotřebují cement, jsou odolné při požáru a v horkém počasí zůstávají chladné, uvádí Chavanelová.

Postavit z těchto kostek jednu třídu bude stát přibližně 14 500 dolarů (skoro 334 000 Kč). Pobřeží slonoviny školy zoufale potřebuje, v zemi umí číst méně než jeden dospělý ze dvou a podle UNICEF bude potřeba přes 15 000 tříd, aby se mohly vzdělávat všechny děti, které v současnosti nemají kde. Většina už existujících škol je z hlíny, vlivem slunce a deště se ale rozpadají.

Přivýdělek pro ženy

Plasty do továrny dodají místní ženy, které si vydělávají sběrem umělohmotných odpadků. „Z plastového odpadu děláme příležitost. Chceme ženám pomoci z chudoby a vytvořit lepší svět pro jejich děti,“ vysvětluje Isabel Cristina Gamezová, ředitelka společnosti Conceptos Plásticos, která za stavbou školy stojí.

V roce 2010 bylo v Africe odhadem 4,4 milionu tun plastového odpadu. Vědci se obávají, že pokud nikdo nezasáhne, do roku 2025 se množství plastového odpadu zvýší na 10,5 milionu tun. Na celé planetě je odhadem 32 milionů tun plastového odpadu, nepočítaje ten, který je správně recyklován.

Nerecyklovanou umělou hmotu ale čím dál více využívají firmy, říká kamerunský inženýr Alain Elong, který v roce 2012 založil vlastní sběrné a recyklační zařízení RED-PLAST. „Začali jsme z recyklovaného umělohmotného odpadu vyrábět dlaždice,“ vysvětluje. Ty se se dají využít i při dláždění silnic tam, kde není asfalt.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme