Olympijský vítěz Kipchoge poběží maraton v Londýně v botách vytvořených 3D tiskem

Olympijský vítěz Eliud Kipchoge poběží nedělní maraton v Londýně v novém modelu bot, jejichž svršek mu byl upraven na míru technologií 3D tisku. Jeho nové závodní maratonky váží jen 169 gramů. Například tradičně vyrobený model, ve kterém při loňském pokusu na okruhu v Monze zaostal jen o 25 sekund za dvouhodinovou hranicí, byl o jedenáct gramů těžší.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bota, se kterou Kipchoge poběží | Foto: Repro Twitter

V nových botách chce Kipchoge zaútočit na oficiální světový rekord 2:02:57 jiného Keňana Dennise Kimetta, za nímž před dvěma lety v Londýně zaostal o osm sekund.

Tisknout už se dá i z kovu. V Ostravě vyrábějí díky 3D technologii třeba součástky do letadel

Číst článek

Svršek boty respektuje nejen tvar Kipchogeovy nohy, ale také specifika jeho běžeckého kroku a osobní preference. Je vytvořen ze zvláštních polyuretanových vláken, která jsou pružná a odolná vůči oděru i vlhkosti.

Právě odolnost vůči vodě byla pro Kipchogeho důležitá, protože při loňském berlínském maratonu si stěžoval, že v nevlídném počasí jeho boty nasákly vodou a ztěžkly.

Také v Londýně bývá vlhko a déšť meteorologové zatím předpovídají i na neděli. „Tyhle nové boty nenasáknou žádnou vodu. To je opravdu plus pro mě a pro běžce, kteří budou běhat v měsících, kdy počasí není zrovna přívětivé,“ uvedl Kipchoge na webu Yahoo! Sports.

Výhra díky chladnému počasí. Bostonský maraton ovládli Japonec Kawauči a Američanka Lindenová

Číst článek

Svršek je na speciální 3D tiskárně vytvořen za pouhých 30 minut. Kompletní výroba nových bot netrvá ani půl dne. Svršek je připevněn na podešev vyrobenou ze speciální pěny, která je odolná a vrací běžci energii. Je složená ze dvou vrstev spojených karbonovým plátkem.

Kipchoge při těžkých trénincích cítil, jak jeho svaly na nové boty pozitivně reagují. Ty boty jsou opravdu lehké a absorbují celou sílu dopadu na zem. Když běžíte v takovéto obuvi s tím, jak je efektivní, je opravdu rychlé se zotavit. Když dopadnete na zem, není tam vůbec žádný náraz, žádná bolest svalů,“ pochvaloval si.

Kipchoge je jedním z hvězdných vytrvalců, kteří se v neděli představí v Londýně. Závod poběží i čtyřnásobný olympijský vítěz na dráze Mo Farah, který se od letoška plně věnuje silničním běhům, nebo Etiopan Kenenisa Bekele, druhý nejrychlejší maratonec historie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme