Stačí kliknout. Stát vám obratem řekne, kde všude vás eviduje, firem se musíte ptát

Portál občana, který by měl nově zastřešovat elektronickou komunikaci mezi lidmi a státem, vám na několik kliknutí ukáže, kde všude vás stát eviduje. A připravte se, že půjde o desítky systémů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portál občana | Foto: Jan Cibulka

Občanské průkazy, datové schránky, registr řidičů, sociální zabezpečení, elektronické recepty. To jsou jen vybrané systémy, kde stát vede informace o občanech.

Pokud vás zajímá, kde konkrétně se vyskytují vaše nacionále, můžete to zjistit na Portálu občana v sekci Kde o mě stát vede údaje.

Výpis informačních systémů na portálu občana | Foto: Jan Cibulka

Co konkrétně o vás systém ví, se tu ale dozvíte jen u některých (katastr nemovitostí, registr obyvatel nebo osob, body v registru řidičů), nicméně získáte kontakt na příslušný úřad, kde se můžete doptat na detaily.

Jak na to

Pro přístup k výpisu (a dalším službám portálu) budete potřebovat buďto novou občanku s čipem a příslušnou čtečku, nebo přihlašovací údaje. V obou případech budete muset "na úřad," buďto pro nový občanský průkaz, nebo kvůli ověření na CzechPoint (ten najdete i na poště).

K portálu se pak můžete přihlásit i svou datovou schránkou, pokud ji máte.

Stát tak předběhl řadu firem, kde se kvůli výpisu svých dat musíte dovolávat zákona a často čekat několik týdnů na odpověď. Kdo si to chcete v praxi vyzkoušet, můžete napsat třeba Facebooku.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme