Je obtížné namalovat čáru, co vše je organizovaná ruská propaganda a má se blokovat, říká Koubský

Celkem šest firem označila Evropská komise za takzvané strážce přístupu, anglicky gate keepers. Jde o firmy Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta a Microsoft. Evropská komise jim stanovuje nové povinnosti, zároveň zveřejnila studii o nedostatečné regulaci ruské propagandy na sociálních médiích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prohlížení Facebooku (ilustrační foto)

Největší publikum oslovují šiřitelé dezinformací na Facebooku (ilustrační foto) | Zdroj: Seasontime / Shutterstock

Firmy musí uživatelům nabídnout snadný odchod ze své služby a takzvanou interoperabilitu komunikačních služeb. Komunikátory třetích stran mohou vyžadovat, aby služby strážců umožnily uživatelům psát si i s uživateli jejich aplikací. Označené firmy mají půl roku na to, aby všem novým povinnostem dostály.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Online Plus s Davidem Slížkem a Petrem Koubským

Předvídatelnější virtuální prostor

Evropská regulace v podobě aktu o digitálních trzích se týká strážců přístupu neboli velkých digitálních firem.

„Ve virtuálním prostoru dnes trávíme podstatné části svých životů a je potřeba určit, co firmy smějí a nesmějí, aby byl tento prostor předvídatelným prostředím pro všechny,“ říká redaktor Deníku N Petr Koubský.

Nové povinnosti pro strážce jsou témata, která v minulých letech Evropská komise řešila v různých antimonopolních sporech s velkými firmami.

„Pokud se nějaká firma dopustí přestupku, bude ji Evropská komise moci sankcionovat a vyhne se mnohaletým sporům. Trochu si tak zjednoduší práci,“ dodává novinář.

Šíření propagandy na sítích

Sociální média nedokázala zabránit šíření ruské propagandy, tvrdí studie, kterou zveřejnila Evropská komise. Po ruské invazi na Ukrajinu se dosah příspěvků šířených prokremelskými účty podstatně zvýšil. Za první rok války zasáhly 165 milionů uživatelů a dosáhly šestnácti miliard zobrazení v Evropě.

TikTok Evropanům umožní vypnout doporučovací algoritmus. Je to přitom podstata jeho úspěchu

Číst článek

Opatření, která proti šíření dezinformací provozovatelé velkých sociálních médií přijali, nedokázala zabránit dalšímu nárůstu tohoto obsahu. Ruská federace podle studie nadále provozuje velké sítě účtů, které koordinovaně šíří lži nebo se pokoušejí útočit na lidi, kteří sdílejí pravdivé informace o válce na Ukrajině s cílem je umlčet.

Největší publikum oslovují na facebooku, zásadně ale roste i jejich dosah na komunikační službě telegram. Velký růst proruských dezinformací zaznamenala také služba X, dříve známá jako twitter. Podle studie se jejich dosah zvýšil poté, co nový majitel služby Elon Musk zrušil některá opatření proti šíření dezinformací.

Propaganda vs. svoboda slova

Jednou z hodnot Západu je podle Koubského svoboda slova. Je to jedna z nejpodstatnějších charakteristik našich společností, a tím pádem nejsme příliš dobře vybaveni proti tomu, když tu svobodu slova, kterou garantujeme, někdo začne masivně zneužívat,“ míní.

To, že policie tajně testuje software na rozpoznávání obličejů, je za hranou, myslí si expert Koubský

Číst článek

„Namalovat jasnou čáru, co vše je organizovaná ruská propaganda a má se blokovat, je velice obtížné. Kromě roviny konceptuální existuje technická neboli jak to vlastně zařídit, když technologie umožňují tomu, kdo propagandu šíří, chovat se velice pružně,“ dodává.

Koubský tvrdí, že nejsme na boj s tím na rozdíl od totalitního státu vybaveni.  „Jsou věci, proti kterým se v rámci normálně fungující demokracie zasahovat nedá, protože se nebojuje proti cizí propagandě, ale proti legitimním názorům části společnosti,“ uzavírá.

Pokus o návrat hlasové služby Club House, sociální média a šíření proruské propagandy, konec Facebook News a oficiální strážci přístupu k internetu. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás provází David Slížek a redaktor Deníku N Petr Koubský. Poslechněte si celý magazín Online Plus v audiozáznamu nahoře v článku.

David Slížek, vsvo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme