‚Podpora nenávisti, násilí a netolerance.‘ Sociální síť Gab byla po útoku v Pittsburghu vypnuta

Muž, který v sobotu v pittsburghské synagoze zabil 11 lidí a dalších šest zranil, využíval sociální síť Gab k antisemitským výhrůžkám. Vedení této platformy následně uvedlo, že bude síť od pondělí na určitou dobu nedostupná. Některé ze služeb, které využívala, s ní totiž vypověděly spolupráci.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž klečící u pomníků obětí střelby v Pittsburghu. | Foto: Cathal McNaughton | Zdroj: Reuters

Gab uvedla, že ji některé internetové obchody s aplikacemi vyřadily ze svých seznamů. Spolupracovat odmítají i platební portály.

„Gab je pod palbou,“ uvedlo vedení sítě v prohlášení, které citovala americká CNN. „Jsme systematicky očerňováni mainstreamovými médii za to, že bráníme svobodu projevu a individuální svobodu pro všechny lidi.“

Pozornost síť upoutala poté, co vyšlo najevo, že ji Robert Bowers obviněný z útoku v americké synagoze využíval pro své opakované antisemitské výpady. K síti se dokonce přihlásil i chvíli před útokem, při kterém zabil 11 lidí.

Střelec vtrhl do synagogy v americkém Pittsburghu a zabil 11 lidí, poté se vzdal

Číst článek

Svobodný projev

Gab patří mezi relativně malé komunikační platformy - celosvětově má asi 800 tisíc uživatelů a sama sebe označuje za „sociální síť svobodného projevu.“

Charakteristickým rysem Gab je, že uživatelé mohou vytvářet a šířit téměř cokoliv – i když je obsah například rasistický – aniž by jim hrozila sankce.

Bowerův profil si oblíbili zejména zastánci antisemitských a bigotních ideologií. Gab však odmítá, že by síť podporovala násilí. Vedení firmy uvedlo, že Bowerův účet zablokovalo a jeho data předalo FBI.

Stěžuje si zároveň, že je ze strany ostatních internetových hráčů očerňováno. Spolupráci s ním vypověděly například platební portály PayPal nebo Stripe. „Pokud web explicitně vyjadřuje podporu nenávisti, násilí a netoleranci, musíme učinit okamžitou a jasnou odpověď,“ komentoval svůj krok PayPal.

Útok v synagoze

Dějištěm krveprolití se stala synagoga The Tree of Life (Strom života), která stojí v pittsburské čtvrti Squirrel Hill. 

Podle zdrojů CBS vešel střelec do synagogy v době, kdy byla plná lidí, kteří se účastnili sobotní židovské bohoslužby. Než začal střílet, vykřikl antisemitské heslo. Jeff Finklestein z Židovské federace v Pittsburgu uvedl, že ve chvíli útoku bylo uvnitř synagogy 60 až 100 lidí.  

Podle ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse může střelec dostat trest smrti. Pro ten se předtím vyslovil i prezident Donald Trump.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme