Jízdenku za plastové lahve. Cestující v Římě mohou recyklováním ušetřit za veřejnou dopravu

Cestující mohou ve třech stanicích metra v Římě nově využívat automaty, v nichž směňují plastové lahve za jízdenku na veřejnou dopravu. Informoval o tom list The Local s odvoláním na místní úřady. Ty po testovacím roce rozhodnou, zda systém rozšíří, anebo od něj odstoupí.

Video Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automaty se nachází ve stanicích Cipro (linka A), Piramide (linka B) a San Giovanni (linka C), píše server The Local.

Zrecyklováním jedné lahve si takový pasažér přijde na body v hodnotě pět eurocentů, tedy v přepočtu asi 1,3 koruny. To znamená, že chce-li získat lístek, musí do automatu vhodit 30 lahví. Body si lidé mohou spravovat prostřednictví dvou aplikací pro chytré telefony.

Mikroplasty v balené vodě i v pivu. Průměrně člověk sní nejméně 50 tisíc částic ročně, vyplývá ze studie

Číst článek

Projekt ve středu představila římská starostka Virgina Raggiová, podle níž je Řím prvním velkým evropským městem, kde se takový systém zavedl.

Ministr životního prostředí Sergio Costa poukázal na to, že „ideálním stavem by bylo užívat méně plastů na jedno použití a přiklonit se k lahvím, které lze použít znovu“.

„Pokud je to ale nezbytné, napříště můžete v Římě směnit lahve za lístek (na veřejnou dopravu, kterou provozuje společnost) Atac,“ napsal na facebooku. Atac provozuje většinu veřejné dopravy v Římě, vedle metra i autobusy a tramvaje.

Ihned po zavedení automatů se ovšem ozvaly výtky, že stroje nefungují. Na to Atac reagoval, že lahve je do nich třeba vkládat s víčkem a neporušeným polepem.

Roma, plastica da riciclare in cambio di biglietti per il trasporto pubblico. #Verdi: “Soluzione interessante, l’abbiamo proposta all’Eav. Potrà essere un incentivo alla differenziata e ridurrà i passeggeri senza biglietto”

23:26 – 24. 07. 2019

6 12

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme