Placení přes internet čekají změny. Číselný kód poslaný přes SMS už nebude stačit

Zhruba za měsíc by se mělo zpřísnit ověřování některých internetových plateb. Číselný kód poslaný SMS nebude od půlky září stačit – nově se k němu bude muset připojit například heslo nebo biometrický údaj. Banky a karetní společnosti se sice na novinku připravují, ale i tak zatím není jasné, jestli takzvané dvoufaktorové potvrzování bude fungovat u všech plateb. Více Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Platební karta, peníze | Foto: Fotobanka Pixabay

Heslo a biometrický údaj, takové ověřování plateb chystá Česká spořitelna. Od půlky září se totiž část online plateb bude muset potvrzovat minimálně dvěma různými způsoby ze tří. Půjde o kombinaci něčeho, co člověk vlastní, zná pouze on, anebo jeho biometrických údajů, například otisku prstu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Placení přes internet čekají změny. Číselný kód poslaný SMS zprávou už nebude stačit. Téma pro Jakuba Horáčka

„Prvním faktorem je přihlášení se do aplikace mobilního bankovnictví na základě otisku prstu. A druhým faktorem je potvrzení platby ve druhé aplikaci, kde proběhne pomocí zadání PIN kódu,“ přibližuje pro Radiožurnál Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Zákazníci k tomu budou moct používat v tomto případě také aplikaci George klíč.

Zavést silnější ověřování pro transakce v internetovém bankovnictví není většinou pro banky složité. Například klienti Komerční banky už teď tyto platby potvrzují heslem a SMS kódem.

Ze zákona

Změny v online platbách budou platit od letošního 14. září. Důvodem je zákon o platebním styku č. 370/2017, respektive evropská směrnice o platebních službách.

„Ověřování plateb se po 14. září nezmění, neboť již v současné době odpovídá požadovaným standardům,“ upozorňuje mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Jinak tomu je v případě online plateb kartou, třeba v e-shopech. Zatím není zcela zřejmé, jak u těchto transakcí bude přísnější ověřování fungovat. Třeba ČSOB podle mluvčího Patrika Madleho pro platby kartou zatím zachová SMS kód.

„V září ponecháváme současnou metodu ověřování internetových transakcí pomocí SMS jednorázového kódu. Zároveň pracujeme na ověřování pomocí aplikace ČSOB Smart klíč, která na začátku příštího roku ověření dále zjednoduší,“ popisuje Madle.

Problémy s novinkou

Že od půlky září dvoufaktorové ověřování pro karetní platby zřejmě nebude plošně fungovat, připouští také mluvčí České národní banky Denisa Všetičková.

„Česká národní banka i Evropský orgán pro bankovnictví mají informaci, že banky, karetní schémata a obchodníci u karetních plateb po internetu nebudou na zavedení silného ověření klienta k 14. září 2019 zcela připraveni,“ potvrzuje Všetičková.

Zabezpečte své routery, nabádají odborníci. Lidé si často ani nezmění přednastavené heslo

Číst článek

Stejně tak není zcela jasné, jak budou transakce potvrzovat zákazníci, kteří nevlastní chytrý telefon, a nemají tak přístup do mobilních aplikací bank. Třeba zmíněný George klíč České spořitelny používá zhruba 200 tisíc lidí, zbytek by měl dál potvrzovat SMS zprávou.

„Naší ambicí nicméně je v co nejkratším čase převést všechny naše digitální klienty, aby pro potvrzování plateb v internetovém bankovnictví využívali naši aplikaci George klíč. A v budoucnosti aby používali George klíč také pro potvrzování plateb kartou na internetu,“ podotýká mluvčí Hrubý.

Pro ověřování bez chytrých telefonů vyhovuje pravidlům třeba kombinace SMS kódu a hesla, ale konkrétní řešení některé banky stále vymýšlejí, třeba Moneta Money Bank.

„Konkrétní možnosti nyní diskutujeme s lokálním regulátorem: právě výklad samotné regulace totiž významně ovlivní budoucnost placení kartou na internetu především u klientů bez chytrého telefonu,“ potvrzuje manažer banky pro platební karty Jan Hruška.

Spouštění silnějšího ověřování pro všechny typy online plateb, včetně těch karetních, tedy bude spíš postupné a protáhne se minimálně na několik měsíců.

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme