Zastavme plýtvání, vyzval belgický herec. Darovat jídlo mohou lidé přes jeho mobilní aplikaci

Máte doma jídlo, které nestihnete sníst? Darovat ho můžete několika kliknutími přes mobilní aplikaci Too Much. Takto proti plýtvání bojují obyvatelé Belgie. Autorem nápadu je belgický herec a aplikaci nemusí využívat jen jednotlivci, ale také restaurační zařízení.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Za aplikací Too Much je belgický herec Charlie Dupont. V kantýně jednoho nahrávacího studia nedávno našel desítky porcí na výhoz. Domluvil se proto se svými kamarády vývojáři a začali pracovat na mobilní aplikaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zastavme plýtvání, vyzval belgický herec. Darovat jídlo mohou lidé přes jeho mobilní aplikaci. Natáčel Martin Balucha

„Hlavní myšlenkou je propojovat lidi. Spojit ty, kteří chtějí jídlo raději darovat než vyhodit s těmi, kdo si pro jídlo raději dojdou, než aby si ho kupovali. Zastavme jednoduše plýtvání!“ vyzval Dupont v rozhovoru pro belgickou televizi RTL.

Princip aplikace je jednoduchý. Stačí se zaregistrovat pomocí facebooku nebo e-mailového účtu. Pro darování jídla vyplníte krátký komentář, vyfotíte porci a zapíšete, do kdy vaše nabídka platí.

Vybírat jídlo je pak ještě jednodušší. Stačí rozkliknout bod na mapě a pak už se můžete rozhodovat třeba mezi hamburgerem s hranolky, balíčkem krevet nebo kuřecím salátem. Potom se vám přes facebook nebo e-mail ozve ten, kdo jídla nabízí.

Aplikace i pro restaurace

A aplikaci můžou používat i restaurace. „Je to výborný nápad, jak omezit plýtvání. Tomu se v restauraci bohužel nemůžete vždy úplně vyhnout," říká vedoucí bruselské restaurace Federico Mazzoni, který včas neprodal kýtu italské šunky, a tak ji chce věnovat přes novou aplikaci.

Prodejci musí nově nabízet jídlo potravinovým bankám. Senátoři si na zákon stěžují

Číst článek

Program Too Much funguje díky geolokaci, tedy díky metodě, která pomocí počítače nebo mobilního telefonu zjišťuje vaší polohu. Charlie Dupont ale chce, aby aplikaci mohli používat i ti, kteří nemají mobil a přístup na internet.

„Chtěl bych oslovit všechny lidi. Například když uvidíte bezdomovce a máte u sebe chytrý telefon s aplikací Too Much, tak mu můžete říct: 'Koukej, jestli máš hlad, tak zhruba 300 metrů odtud někdo nabízí steak. Můžeš si pro něj jít.' Takhle pomůžete i těm, kteří nemají přístup na internet,“ přibližuje plány Dupont.

Aplikace zatím funguje v Belgii. Potraviny už nabízejí lidé v Bruselu ale i dalších městech, třeba v Lutychu nebo v Charleroi.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme