Plzeň bude mít do dvou let své ‚dvojče‘. Virtuální model města bude pomáhat i záchranářům

Nasadíte si speciální brýle a projdete si třeba plzeňské historické podzemí. I to umožní 3D model Plzně, který začne vznikat v průběhu příštího roku. Půjdou díky němu nasimulovat i nejrůznější krizové scénáře, třeba evakuace fotbalového stadionu ve Štruncových sadech, požáry nebo dopravní zácpy. Na vlastní kůži si lidé vyzkouší virtuální Plzeň za necelé dva roky.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připravovaný 3D model města Plzně, který by měl být dokončen v roce 2021 | Foto: Jan Markup | Zdroj: Český rozhlas Plzeň

„Díky virtuálnímu městu uvidíte třeba náměstí, katedrálu nebo morový sloup. Můžeme namodelovat třeba i zoologickou zahradu,“ řekl pro Český rozhlas Plzeň Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

Přehrát

00:00 / 00:00

I město může mít své dvojče. Třeba Plzeň se vlastního 3D modelu dočká na začátku roku 2021. Čím vším může být tohle virtuální dvojče užitečné, to se dozvíte už od Jana Markupa

Model pomůže také při urbanistickém rozvoji města. „Dokážeme spočítat, jak třeba tramvajová trať ovlivní lidi, kteří v daném úseku bydlí. Dají se namodelovat situace spojené s životním prostředím, kvalitou ovzduší a podobně,“ dodal.

Krizové situace

Virtuální dvojče města může pomoci i v krizových situacích, třeba při povodních nebo když v nějaké velké budově plné lidí vypukne požár.

„Dokázali bychom záchranným složkám ukázat, kde se v budově pohybovat, kde jsou kritické části, ať už z hlediska lidí nebo technologií, které musí být řešeny přednostně, aby se požár dál nešířil,“ vysvětlil ředitel úseku aplikací plzeňské správy veřejných technologií Tomáš Krblich.

Pro 3D model jsou zásadní letecké snímky Plzně, které se v letní i zimní verzi pořídí příští rok. Na jejich základě vzniknou modely povrchu, terénu a budov, přesně zakreslených podle technické mapy, kterou už město má. Většinu 3D modelů budou tvořit podle Tomáš Krblicha krabice, tedy jen hrubé tvary budov bez výrazných detailů. „Pro budovy vznikne jen krabička, odpovídající vnějšímu tvaru, s detailem střechy,“ vysvětlil.

Díky tomu, že Plzeň dosáhla na stoprocentní dotaci z evropského programu Horizon 2020, bude digitální dvojče stát relativně malou částku - přibližně 4,5 milionu korun. Město musí zaplatit třeba právě letecké pořízení snímků. Hotový 3D model veřejnost poprvé uvidí na začátku roku 2021.

Do evropského projektu Digitální dvojče jsou zapojené také řecké Atény a rovněž belgický region Flander.

Iva Kokešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme