Počet domén s koncovkou .cz se za 20 let zvýšil 30 krát. Rekordman jich má necelých deset tisíc

Počet internetových domén v Česku s národní koncovkou .cz vzrostl za posledních 20 let třicetkrát na 1,3 milionu. K výraznému nárůstu došlo až po roce 2006 v souvislosti se snížením poplatku za registraci. Vyplývá to z údajů doménového sdružení CZ.NIC.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uživatel na internetu (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

V pondělí uplyne 25 let od chvíle, kdy švýcarská laboratoř CERN uvolnila patent britského fyzika Tima Berners-Leeho na systém sdílení informací pomocí webových stránek provázaných hypertextovými odkazy (World Wide Web).

Dívka dluží tisíce za internet. Smlouvu na její jméno měla uzavřít matka, která se jí zřekla

Číst článek

Držitelů s jedinou registrovanou doménou bylo loni v Česku 518 854, držitelů se dvěma registrovanými doménami pak 70 994. Rekordmanem pak je jeden držitel, který vlastní 9415 doménových jmen. Nejvíce vlastníků domén je v Praze, kde jich sídlí kolem 400 tisíc.

Před 20 lety se návštěvnost největších tuzemských webů pohybovala okolo 200 tisíc unikátních uživatelů měsíčně a počet zhlédnutých stránek na jeden web dosahoval maximálně jednotky milionů za měsíc. V současnosti má jednička na trhu 6,6 milionu návštěvníků za měsíc a počet zhlédnutých stránek přesahuje 3,2 miliardy.

Velikost internetové populace se za dvě desítky let zvýšila ze zhruba 100 tisíc až 150 tisíc na letošních 7,8 milionu uživatelů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme