Operační systém od Applu se nedokázal ubránit špehovací aplikaci. Windows dopadl jen o trochu lépe

Oblíbený filmový motiv z posledních let není jen paranoidní výmysl, aplikace v našich počítačích nás skutečně mohou špehovat. Nepozorovaně mohou nahrávat nejen obraz přes kameru, ale i zvuk. Němečtí novináři takovou aplikaci vyvinuli a otestovali s ní operační systémy. Systém MacOS se jí nedokázal ubránit, Windows v testu obstál.

Tento článek je více než rok starý.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jáchym Topol

Němečtí novináři vyvinuli aplikaci, která tajně nahrávala zvuk i obraz počítače (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Špehování se týká prakticky všech. Ať už máte počítač s operačním systémem Windows od Microsoftu, nebo MacOS od Applu. Přišli na to datoví novináři německého rádia Bayerischer Rundfunk, když udělali pokus.

Chtěli zjistit, jestli je možné potají získat přístup ke kameře v notebooku a jestli to operační systémy zaregistrují.

Na zařízení s oběma operačními systémy v té nejnovější a nejaktuálnější verzi nainstalovali vlastní aplikaci, kterou vytvořili pro tento pokus. Funguje v podstatě stejným způsobem jako známé aplikace pro videohovory jako třeba ZOOM, Microsoft Teams nebo Skype.

Stoupající trend: služební zařízení obsahují sledovací software, umožňuje zaměstnavateli kontrolu

Číst článek

Podle Sebastiana Baerla z bavorského rozhlasu byl tento test bohužel úspěšný. „Naše testovací aplikace se během videokonference na počítači s MacOS dokázala tajně připojit na kameru. Člověk sice vidí, že je kamera spuštěná, ale už nemůže tušit, že se v tu chvíli divá i někdo další, tedy jiná aplikace,“ vysvětlil. Takže jiná aplikace může nahrávat obraz i zvuk.

Společnost Apple následně vysvětlila, že takový simultánní přístup je možný kvůli tomu, že člověk takové aplikaci udělí práva přístupu k obrazu a zvuku.

U Windows se to německým reportérům nepodařilo, protože jejich testovací aplikace se k videohovoru nepozorovaně připojit nedokázala. Microsoft ale ve svém vyjádření připustil, že i u jeho systému se to stát může. I tak se ale testovací aplikaci podařilo u Windows „špehovat“ ve viditelně otevřených oknech počítače. Experiment tak odhalil, že se takto dá sledovat a nahrávat, co se děje na monitoru. 

Možností ochrany, pokud je člověk připojený k internetu, není mnoho. Pokud si člověk není jistý nebo má pochyby, stačí prostě notebook zaklapnout. Proti odposlouchávání při videohovoru to ale samozřejmě nejde. Lidé by si proto měli dávat pozor, jaké aplikace stahují. Pokud už mají najěké aplikace stažené, tak by měli kontrolovat jejich nastavení. 

Kateřina Schmiedová, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme