Počítačová myš slaví 50 let. Na začátku vynálezu byla jen dřevěná krabička

Přesně před 50 lety spatřil svět první prototyp počítačové myši. Průlom v ovládání počítačů představil 9. prosince 1968 americký vědec Doug Engelbart a jeho tým odborníků ze Stanfordova výzkumného ústavu.

Tento článek je více než rok starý.

Portland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítačová myš (ilustrační foto)

Počítačová myš (ilustrační foto) | Zdroj: fotobanka pxhere | CC0 1.0,©

První počítačová myš se těm současným moc nepodobala. Byla hranatá, technické vnitřnosti kryla dřevěná krabička a poměrně špatně se ovládala. I tak ale představovala obrovský pokrok v informačních technologiích.

Když ovšem zařízení vznikalo, tak mu zpočátku tým vývojářů říkal „vstupní zařízení založené na přenosu pohybu ruky do grafického adaptéru“.

Dřevěná jednotlačítková počítačová myš vynálezce Douglase Engelbarta | Foto: Wikimedia Commons | Zdroj: Wikimedia Commons

Až později vědec Douglas Engelbart s týmem svůj vynález přejmenovali na myš. Přiznali ale, že vlastně neví, proč vynálezu začali říkat myš.

Podle jedné z teorií to možná způsobil tvar zařízení a také fakt, že z něj vystupuje dlouhý kabel, jako myší ocas. Každopádně od názvu on ani jeho tým už nikdy neupustili.

Myš ale nebyla jediným zázrakem, který ve světě technologií Engelbart představil. Vymyslel dalších dvacet vynálezů, mimo jiné i tabulkový procesor. Zemřel poměrně nedávno, v červenci 2013 v 88 letech.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme