Zemřel otec počítačových funkcí Ctrl+C a Ctrl+V. Jeho inovace byla poprvé použita v roce 1983

Ve věku 74 let zemřel tento týden počítačový vědec Larry Tesler. Mimo jiné se zasloužil o to, že v počítačích existuje oblíbená funkce „vyjmout, kopírovat, vložit“, anglicky „cut, copy and paste“, což usnadnilo práci s počítačem. Tesler pracoval pro řadu velkých technologických firem, včetně Applu, o jeho úmrtí informovala BBC.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Larry Tesler pracoval přes 17 let také v Applu, kam ho přilákal Steve Jobs. | Zdroj: https://boingboing.net/2020/02/19/larry-tesler-the-father-of-cu.html

Tesler vystudoval Stanfordovu univerzitu, poté se zaměřil na design rozhraní, tedy to, co dělá počítačové systémy uživatelsky přívětivější.

V Silicon Valley začínal pracovat počátkem 60. let, kdy ještě počítače nebyly většině lidí přístupné. Díky jeho inovacím se ale podařilo rozšířit jejich využití.

Podpora Windows 7 po jedenácti letech končí. Počítače s tímto systémem budou zranitelnější

Číst článek

Tesler začínal ve výzkumném centru Xeroxu, než ho přilákal Steve Jobs do společnosti Apple, kde Tesler strávil 17 let. Po odchodu z Applu zřídil vzdělávací start-up a krátce pracoval také v Amazonu a Yahoo.

Nejslavnější Teslerova inovace – tedy funkce vyjmout, kopírovat, vložit – byla zřejmě založena na staré metodě editace, kdy lidé fyzicky odstřihli část tištěného textu a nalepili jinam. Funkce byla poprvé začleněna do softwaru firmy Apple v počítači Lisa v roce 1983 a v původním Macintoshi, který byl uveden na trh o rok později.

Tesler také v počítačových systémech prosazoval nemodální rozhraní, které v té době nebylo běžné. Hlavní myšlenou nemodálního rozhraní je, že všechny činnosti jsou uživatelům dostupné po celou dobu.

Modální rozhraní naopak vyžaduje, aby uživatel přepínal do určitých režimů, aby mohl danou akci učinit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme