Tváří se jako doplatek za balíček, připraví i o statisíce. Při platbách na internetu pomůže druhá karta

Falešné výzvy k platbě za doručení balíčku ve skutečnosti pomáhají podvodníkům ukrást číslo platební karty či přístup do internetového bankovnictví. Oběti pak postupně okrádají o další peníze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezkontaktní platební karta

Bezkontaktní platební karta | Foto: Kateřina Křenová

Nevinně vypadající e-mail, že se poště nepodařilo doručit balíček, a za opětovné doručení je potřeba zaplatit třicet korun. Odkaz v e-mailu pak vede na důvěryhodně vypadající platební bránu s logem pošty nebo zásilkové společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Samotné kliknutí na podvodný odkaz ještě nebývá problém, vyplnění platební karty ano. Poslechněte si pořad Antivirus o tom, jak se chránit před podvody na internetu

Nejde ale o skutečnou platební bránu: stránka akorát z oběti vyláká informace o platební kartě nebo přístupové údaje do internetového bankovnictví, obojí následně podvodníci využijí, aby oběť okradli.

Jak se takovým praktikám dá bránit? Česká pošta zveřejňuje ukázky aktuálních podvodů na svém webu a kromě e-mailů varuje i před podvodnými SMS zprávami. Jenže kriminálníci nenapodobují jen poštu. Podle České bankovní asociace se zločinci vydávají i za jiné doručovací služby, případně třeba za ministerstvo práce a sociálních věcí.

Pokud člověk zprávu s výzvou k platbě obdrží, měl by proto hned zpozornět: zásilkové firmy obvykle podobné doplatky nežádají. V případě pochybností je možné na webu najít kontakt na zákaznickou podporu, kde je možné se zeptat.

Antivirus: Šifrování chrání naše soukromí před slídily, ne všechny chatovací aplikace ho používají správně

Číst článek

A v případě, že jste informace o kartě do formuláře vyplnili, je důležité to co nejrychleji ohlásit své bance. Ta kartu zablokuje a vystaví jinou. Zpozornět by člověk měl i v případě, že mu z bankovní aplikace začnou chodit žádosti o potvrzení transakce, kterou sám nezadával. I tady platí, že je potřeba nic nepotvrzovat a co nejrychleji kontaktovat banku.

Pomoci může i druhý bankovní účet spolu s kartou, používaný jen pro platby na internetu. Tam si člověk převede peníze jen pro konkrétní platbu, mezi účty u jedné banky je to otázka sekund. A pokud se pachatelé dostanou k číslu karty, na účtu nenajdou žádné peníze, které by mohli ukrást.

Některé banky a bankovní startupy pak nabízejí jednorázové virtuální karty. Ty si klient může vygenerovat v mobilní aplikaci a hned po platbě je smaže. Pokud tohle ale konkrétní banka neumí, pomůže trik s druhým účtem. Ten banky obvykle poskytují zdarma.

Jan Cibulka, Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme