Češi čelí podvodnému prozvánění. Zavolat zpět na čísla s předvolbou +236 nebo +225 se nemusí vyplatit

Tisíce lidí čelí podvodnému prozvánění ze zahraničních telefonních čísel. Upozorňuje na to Asociace provozovatelů mobilních sítí. Zmeškané hovory jsou nejčastěji z afrických zemí. Kdo na zahraniční číslo zavolá zpět, může platit až desítky korun za minutu hovoru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobil, mobilní telefon (ilustrační foto)

Mobil, mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: JESHOOTS-com | Zdroj: Pixabay | ©

„Podvodné prozvánění - zvané wangiri - přichází do Česka pravidelně,“ říká Radiožurnálu výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Zhruba každého čtvrt roku se tato vlna opakuje. Podle Grunda je tento podvod skutečně sofistikovaný. „Lidem volá automat a ten je schopen volat i několik desítek hovorů za minutu,“ popisuje Grund.

Desítky korun za minutu

„Cílem útočníků je vylákat z lidí peníze tím, že na zmeškané číslo uživatel zavolá zpátky,“ vysvětluje mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina.

Nejčastěji se jedná o africké země, exotické země, kde ty ceny odchozích hovorů jsou násobně vyšší. Tam se bavíme o řádech desetikorun za minutu,“ uvedl Drtina.

Podvodné hovory často připomínají čísla pevných linek - jde například o předvolbu +236, +225 nebo třeba +247. Obranou je na neznámá zahraniční čísla nevolat. Operátoři se navíc snaží podvodné telefonáty zachytit a blokují je. 

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme