Pokémon Sleep. Nová videohra z legendární série bude hráče odměňovat za spánek

Hraní videoher je návyková záležitost. Mnozí hráči často nemůžou přestat a herní seance u televize, počítače či mobilu se protahují do pozdních nočních hodin. Hrát se v současnosti dá už všude. Doma, v tramvaji i na dovolené. A taky skoro vždy. Výjimkou, až doteď, zůstával spánek. Ten byl vyhrazený odpočinku. Změnit to chce herní studio Niantic se svou veleúspěšnou hrou Pokémon Go.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Být nejlepší ze všech. Pochytat co nejvíc příšerek - pokémonů - a pak je vytrénovat. To je cílem původních japonských her z poloviny 90. let i pozdějšího seriálu s tématikou Pokémon.

Soutěživost tenhle japonský fenomén určitě nezapře. Stejně jako to, že dokázal a stále dokáže uchvátit miliony lidí po celém světě. Třeba jako bývalého českého youtubera Jirku Krále.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Matěje Štýse o tom, co se chystá v sérii Pokémon

„Splnil se mi dětský sen a myslím si, že ne jenom mně, ale i většině lidí, co se narodili od roku 1985 do roku 1995, protože jsme všichni jako malí ráno o víkendu v šest ráno čekali u televizí, abychom pustili Pokémony. Dnes je tady aplikace Pokémon Go, která tohle konečně tak trochu přenáší do reálného světa, protože se jedná o lovení pokémonů v reálném světě,“ říká Radiožurnálu.

Vstávání k ranním seriálům dětem nejspíš zůstalo. Přibylo k tomu ale ponocování u zářících obrazovek mobilních telefonů. Pikachuové, Bulbasauři a nebo Charmandeři jsou teď totiž všude kolem. Firma Niantic, která za hrou stojí, si je toho prý vědoma. Hra Pokémon Go proto začne monitorovat spánek hráčů a hodnotit jeho kvalitu.

Specialitou pak bude jiná hra nazvaná Pokémon Sleep, zaměřená hlavně na spánek. Objevit by se měla začátkem příštího roku. A hlavní tváří bude známý spáč, pokémon Snorlax.

Hráči budou mít speciální chytrý náramek, který si večer položí na matraci a on pak zaznamená délku a kvalitu spánku. To se pak nějakým způsobem promítne do hry. Jakým, Niantic zatím neprozradil.

Tchajwanský dědeček loví na kole Pokémony pomocí 11 telefonů. Hra mu pomáhá vyrovnat se s nemocí

Číst článek

‚Člověk nemá vypínač‘

Podle vedoucího laboratoře spánku a bdění 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Karla Šonky by základní myšlenka hry mohla mít pozitivní efekt.

„Je problém s tím, že obecně populace včetně dětí má tendenci věnovat spánku málo času, že spánek potlačuje kvůli jiným aktivitám a že spánek se v populaci neadekvátně zkracuje. Informovanost a jakási nenásilná podpora přiměřeného trvání spánku jsou jistě pozitivní. Takže v tomto smyslu bych to viděl jako dobrý krok správným směrem,“ řekl Šonka Radiožurnálu.

Otázkou ale je, jak bude herní mechanismus vypadat. Člověk totiž na rozdíl od počítačů nemá na režim spánku vypínač.

„Spánek je sám o sobě přirozený jev, který přichází v přiměřenou dobu po přiměřeně dlouhé bdělosti spontánně. Běžný člověk se do něj nemůže nějak nutit. Přílišné soustředění na spánek, což mívají právě nespavci, kteří se soustřeďují na to, aby usnuli, a myslí na to, jaké to bude, když eventuálně spát nebudou, může právě tomu usnutí bránit," vysvětluje Šonka.

Podle něj tak může mít Pokémon Sleep i zcela opačný efekt. Děti budou v touze po nových Pokémonech či vylepšení brát spánek jako soutěž a pokud je aplikace dobře neohodnotí, můžou být frustrované. „Záleží na tom, jak moc agresivně bude to prosazování spánku ve hře prosazováno."

Pokud se nové herní mechanismy prosadí, rodičům tak možná ubyde jedna starost - jak dostat děti do postele. A přibude nová - jak je z pod peřiny dostat.

We’re pleased to announce the development of Pokémon Sleep, a new app from @ポケモン公式ツイッター that tracks a user’s time sleeping and brings a gameplay experience unlike any other!

Several Snorlax were consulted on this, in case you were wondering.

#PokemonSleep is coming in 2020.

03:18 – 29. 05. 2019

9026 31678

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme