Praha zkouší nové inteligentní lampy veřejného osvětlení. Intenzitu světla lze regulovat na dálku

Praha začala v osmi parcích testovat nové lampy veřejného osvětlení. LED svítidla září v noci méně než večer nebo nad ránem. Navíc mají být úspornější.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technici testují v pražských parcích nové inteligentní lampy | Zdroj: Technologie hlavního města Prahy

Technici mohou nové lampy na rozdíl od těch starších ovládat na dálku přes řídicí počítač. „Dovede ubrat osvětlení, aby se dobře spalo. Dovede i přidat,“ říká pro Radiožurnál ředitel městské společnosti Technologie hlavního města Tomáš Jílek.

V Brně zhaslo přes 40 tisíc lamp veřejného osvětlení. Vědci zkoumali zdroje světelného znečištění

Číst článek

„Normálně svítíme na 50 procent výkonu. Kdyby se ale v tomto rozsáhlém parku třeba ztratilo dítě, tak na žádost policie dokážeme vysvítit velmi intenzivně,“ doplňuje.

V pražském parku Ladronka je nových lamp necelých devadesát. Na zkoušku tam fungují i svítidla, která umí sama reagovat na pohyb lidí – sama se rozzáří, když lidé projdou kolem.

Pokud se lampy osvědčí, mohou se v budoucnu nainstalovat do ulic. „Chceme si to vyhodnotit i z pohledu, co bude v ulicích nejpříjemnější, jak obyvatelům, kteří tam žijí v bytech nebo domech, tak chodcům, aby to pro ně zajišťovalo dostatečné osvětlení i pocit bezpečnosti,“ popsal radní Jan Chabr ze Spojených sil pro Prahu.

Technici testují v pražských parcích nové inteligentní lampy | Zdroj: Technologie hlavního města Prahy

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme