Pražský kolos, který míří do starého železa. Nahlédněte do útrob eskalátorů na Andělu

Pražský dopravní podnik se po 32 letech chystá vyměnit pohyblivé schody ve stanici Anděl. Seshora je zná každý obyvatel Prahy, nahlídnout do nitra sovětských eskalátorů, které vyvezly miliony lidí, se ale poštěstí jen některým.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do tehdejší stanice metra Moskevská byly ruské eskalátory instalovány v roce 1985. Vnitřní části stroje vládne složitá zelená konstrukce plná hřídelí a kol. Eskalátory byly vypnuté a redaktor si je tak mohl prohlédnout zespodu, plné prachu.

Na starých přístrojích jsou ruské a německé nápisy a celý kolos brzy půjde doslova do starého železa. „Životnost konstrukce byla tenkrát výrobcem doporučena na 40 let, čili by měla doběhnout někdy v roce 2025, ale už v roce 1985 eskalátory nesplňovaly tehdejší československé normy,“ vysvětluje technik Dopravního podniku hl. m. Prahy Martin Kodrle. 

Dnešní normy také nesplňují, ale podle Kodrleho to neznamená, že by byly nebezpečné. Nejstarší eskalátor v Praze najdete ve stanici metra Můstek na lince A, konkrétně u výstupu do paláce Koruna. Ten je z roku 1978. 

Nové jezdící schody budou bezpečnější, provozně ekonomičtější, protože se využijí slabší elektromotory a celková váha hnaných součástek bude mnohem menší, takže spotřeba energie nebude tak vysoká, dodává Martin Kodrle.

Pak už se roztočila obrovská kola a sedmitunová hřídel a starý ruský eskalátor se rozjel. Při opravě budou ze starých eskalátorů vytěženy náhradní díly použitelné při opravách v ostatních stanicích. Zbytek, včetně obřího nosného rámu, půjde do šrotu. 

Tisková mluvčí Aneta Řehková říká, že nejen tyto schody budou vyměněny. Probíhá výměna ve stanici Skalka a Palmovka, od 18. září letošního roku se budou měnit na Andělu a od listopadu na Náměstí republiky. Příští rok čeká výměna eskalátorů stanici Karlovo náměstí

Stanice Anděl je jedna z nejvytíženějších na linkách pražského metra. Modernizace jezdících schodů přijde Pražský dopravní podnik na více než 225 milionů korun. 

Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme