Hydrometeorologové spustili předpověď počasí pro mobily, ukáže kvalitu ovzduší i UV index

Z prvních dvou mobilních aplikací Českého hydrometeorologického ústavu můžou lidé od pondělí zjistit, jaké je nebo bude počasí. V aplikacích je část informací, které jsou k dispozici na webu ústavu.

Praha (Aktualizováno: 17:29 1. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní data jsou v aplikaci nazvané ČHMÚ. Ve druhé aplikaci pak jsou spíš podrobnější a odborné informace, říká Radiožurnálu vedoucí vývojářů mobilních aplikací Českého hydrometeorologického ústavu Václav Novák.

Zasypal Česko pyl z řepky? 'Úplná blbost, pochází z jehličnanů,' upozorňuje alergolog

Číst článek

„Druhá aplikace se jmenuje ČHMÚ+, ta už má rozšíření funkce, to znamená, že tam jsou hydrologické informace, informace o kvalitě ovzduší, předpovědi z Aladinu, UV index a tak dále. Není to nějaká novinka, která by nebyla u nás na webu, je to z toho převzaté a přizpůsobené mobilní aplikaci.“

Český hydrometeorologický ústav zatím nabízí verzi aplikací jen pro Android. Lidé si je můžou stáhnout v internetovém obchodu Google Play.

Aplikace českých meteorologů se bude snažit konkurovat té norské, kterou doposud Češi hojně využívají a jsou dokonce druhými nejčastějšími uživateli po samotných Norech. Českou předpověď v mobilních telefonech by od té norské měla odlišovat především větší přesnost.

Na počasí se už nebudeme muset ptát Norů. Přijdeme s lepší aplikací, slibuje šéf ČHMÚ

Číst článek

„Předpovědi, které budou v mobilní aplikace, se počítají pro plochu 25 km² na rozdíl od konkurenčních produktů, které to počítají v lepším případě na 100 km²," vysvětlil ředitel ČHMÚ Mark Rieder. Dále doplnil, že mobilní aplikace bude pracovat s výstupy numerického modelu Aladin.

Úspěšnost předpovědí počasí se stále zvyšuje, pro následující den se pohybuje nad 95 procenty. Před dvaceti lety to bylo 80 procent, což dnes odpovídá úspěšnosti předpovědi na pátý den. Poté spolehlivost dále klesá.

sva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme