Premiéra minibusu bez řidiče trvala jen hodinu. Vůz se v Las Vegas srazil s nákladním autem

Americké Las Vegas má za sebou premiéru prvního minibusu bez řidiče, který má vozit lidi po městě. Velká sláva se ale nakonec nekonala. Během hodiny testování se samořídící vůz připletl do dopravní nehody. Viníkem nebyl nicméně autopilot minibusu, ale řidič z masa a kostí, který do autonomního vozidla narazil. Nikomu z cestujících se nic nestalo.

Las Vegas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minibus bez řidiče při testovací jízdě v Las Vegas | Foto: Regina Garcia Cano | Zdroj: ČTK/AP

Samořídící minibus pro osm pasažérů jel po hlavní silnici a řidič nákladního auta s přívěsem mu nedal přednost.

Lidé za volantem jsou nebezpeční, autopilot neřídí opilý, tvrdí guvernér Washingtonu

Číst článek

Srážka se neodehrála ve vysoké rychlosti. Nikdo nebyl zraněný a obě auta to odnesla jen škrábanci nebo promáčklým nárazníkem.

Nehodu podle lasvegaských úřadů nezavinil softwareový pilot, který nebezpečí zaznamenal, ale řidič kamionu.

Testování tak bude podle tamní radnice pokračovat podle plánu. Počítá s tím, že se autonomní minibusy budou po Las Vegas prohánět rok a zdarma vozit zájemce po okružní trase.

„Tohle je jedním z hlavních důvodů, proč technologie autonomního řízení vznikla. Má za úkol rozumět prostředí kolem sebe a v případě nutnosti zastavit. Tohle bude cenná zkušenost i pro řidiče vozidel - například tohoto nákladního auta -, aby si na tuto technologii zvykli,“ řekl krátce po nehodě v lasvegaské televizi News 3 Chris Barker, mluvčí francouzské firmy, které minibus patří.

Létající taxíky za několik let v Los Angeles

Ve Spojených státech se ale připravuje možná ještě větší revoluce v dopravě. Společnost Uber totiž chystá leteckou taxislužbu. Plánuje zkřížit vrtulníky s elektrickými drony a vytvořit rychlý a tichý dopravní prostředek schopný kolmého startu.

Auto bez volantu a pedálů. Volkswagen představil v Ženevě vůz, který nepotřebuje řidiče

Číst článek

Firma dokonce podepsala dohodu s NASA, která bude Uberu pomáhat s optimalizací a řešením problémů s hustým provozem v nízkých výškách.

Létající taxiky by se mohly poprvé objevit v Los Angeles. Uber město vybralo i kvůli tomu, že se tam bude v roce 2028 konat olympiáda.

První lety by se měly uskutečnit v roce 2020. Komerční využití by pak mělo začít o tři roky později. Hlavní výhodou má být rychlost. Devadesátikilometrová cesta ze San Fransisca do San Jose, která nyní ve špičce trvá až dvě hodiny, se podle Uberu zkrátí na 15 minut.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme