‚Umělá inteligence mění buddhismus.‘ Robot v japonském chrámu vítá návštěvníky a recituje sútry

Ve 400 let starém japonském chrámu přijímá věřící a návštěvníky buddhistická bohyně Kannon v podobě humanoidního robota. Mindar, jehož vývoj stál v přepočtu téměř 23 milionů korun, recituje sútry kovovým hlasem, který připomíná ženu nebo dítě. Varuje před marnivostí a nebezpečím hněvu a egoismu. Robot však mezi návštěvníky chrámu není přijímán jednomyslně, píše agentura AFP.

Kjóto (Japonsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

null

null

Ve chrámu Kodaidži v bývalé japonské metropoli Kjótu jsou dosud stále kněží, kteří blahovolně shlížejí na svého nového spojence, jež je tvořen kabely a silikonem. Robot byl zvláště přizpůsoben buddhismu a měl by se vyvíjet v závislosti na technickém pokroku a obohacovat se o získané zkušenosti.

„Buddhismus není víra v jednoho boha, znamená pokračovat v Buddhově cestě a málo záleží na tom, zda je reprezentován strojem, kusem železa nebo stromem,“ říká jeden z kněží Tenšo Goto.

Oslovit mladou generaci

Robot je veliký jako dospělý člověk, v jeho lebce je vidět elektronika. V levém oku má miniaturní kameru, jeho ruce a ramena ze silikonu imitují lidskou kůži. Umístěn je ve speciálně vyhrazené místnosti. Na zdi jsou promítány anglické a čínské překlady súter, které pronáší, ale také obrazy přírody nebo shromáždění lidí.

Mindar se zrodil ze společného projektu tohoto zenového chrámu překypujícího historií a známého konstruktéra robotů Hiroši Išigurea z Ósacké univerzity. Působit v chrámu začal v první polovině tohoto roku.

„Pro některé lidi může být těžké komunikovat s poněkud staromódními kněžími, jako jsem já. Doufám, že robot dokáže tento nedostatek napravit,“ soudí kněz Goto v narážce na mladou generaci. Buddhisté (ostatně jako většina světových náboženství dnes) totiž již delší dobu čelí ohrožení, že jejich tradice zaniknou, píše the Washington Post.

Západ je odmítavější

Ósacká univerzita si ostatně udělala průzkum - zatímco část lidí říkala, že vůči robotovi v chrámu cítí vřelost, jakou by vůči jakémukoli jinému stroji nepociťovali, jiní naopak prohlašovali, že jim nepříjemné jeho příliš umělé vyjadřování. A někteří obvinili chrám Kodaidži z čarodějnictví.

Nový robot se naučí plnit úkol pozorováním a posloucháním člověka, vyvíjí ho Čeští výzkumníci

Číst článek

„Robot nejvíce uváděl do rozpaků lidi ze Západu, zatímco reakce Japonců byly většinou kladné. Japonci nemají vůči robotům předsudky. Vyrostli jsme na kreslených seriálech, kde jsou roboti našimi přáteli, lidé ze Západu myslí jinak,“ říká kněz. V západních návštěvnících podle něj Mindar vyvolává pocit Frankensteinova monstra.

„Cílem buddhismu je ulehčit v utrpení. Moderní společnost přináší nové podoby stresu, ale cíl se za více než dva tisíce let nijak nezměnil,“ dodává.

Velký rozdíl mezi mnichem a robotem podle něj spočívá v tom, že člověk jednou umře. „Zatímco on bude potkávat mnoho lidí a shromažďovat obrovské množství informací, díky nimž se bude do nekonečna vyvíjet. Umělá inteligence mění buddhismus,“ uzavírá Tenšo Goto.

Mindar není prvním „buddhistickým“ robotem – už několik let je možné si v Japonsku objednat na pohřby humanoidního robota, kterému se říká Pepper.

mpr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme